Vězněno je po světě více novinářů než loni. K nárůstu přispělo Turecko

Nejméně 348 pracovníků médií je nyní ve světě kvůli své práci vězněno, což je o šest procent více než loni. Za nárůstem jsou hlavně vládní postihy po nezdařeném červencovém pokusu o státní převrat v Turecku. Vyplývá to ze zprávy mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF).

Zdroj: ČTK/PICTURE ALLIANCE Autor: West Coast Surfer

Po Turecku je nejvíce novinářů za mřížemi v Číně, Sýrii, Egyptě a v Íránu. Dalších 52 pracovníků médií bylo uneseno v Sýrii, Jemenu a Iráku. Ukazuje to zpráva Reportérů bez hranic.

„Vlna represí po pokusu o převrat v Turecku letos vyhnala počet celosvětově vězněných novinářů výrazně vzhůru,“ uvedla RSF v Berlíně, kde představila první část své roční bilance o svobodě médií.

„Hon na čarodějnice zaměřený proti novinářům v Turecku překonává všechny meze,“ řekla mluvčí předsednictva organizace RSF Britta Hilpertová. Režim v Ankaře poslal za mříže více než 100 redaktorů.

Mezi celosvětově vězněnými pracovníky médií je 187 profesionálních novinářů, 146 blogerů a takzvaných občanských novinářů a 15 jiných spolupracovníků médií.

V zajetí takzvaného Islámského státu 

Dalších 52 novinářů bylo uneseno takřka bez výjimky v konflikty zmítaných blízkovýchodních zemích - Sýrii, Jemenu a v Iráku. Až 21 z nich je v zajetí teroristické organizace Islámský stát.

Nejméně jeden novinář letos také zmizel. Informace chybějí o burundském reportérovi Jeanu Bigirimanovi, který byl naposledy spatřen koncem července ve vazbě tajné služby ve své vlasti.

Druhou část své bilance RSF zveřejní 19. prosince. Bude obsahovat údaje o počtu zavražděných novinářů a o regionech, kde hrozí pracovníkům médií největší nebezpečí.