Po Turecku je nejvíce novinářů za mřížemi v Číně, Sýrii, Egyptě a v Íránu. Dalších 52 pracovníků médií bylo uneseno v Sýrii, Jemenu a Iráku. Ukazuje to zpráva Reportérů bez hranic.
„Vlna represí po pokusu o převrat v Turecku letos vyhnala počet celosvětově vězněných novinářů výrazně vzhůru,“ uvedla RSF v Berlíně, kde představila první část své roční bilance o svobodě médií.
„Hon na čarodějnice zaměřený proti novinářům v Turecku překonává všechny meze,“ řekla mluvčí předsednictva organizace RSF Britta Hilpertová. Režim v Ankaře poslal za mříže více než 100 redaktorů.
Mezi celosvětově vězněnými pracovníky médií je 187 profesionálních novinářů, 146 blogerů a takzvaných občanských novinářů a 15 jiných spolupracovníků médií.
V zajetí takzvaného Islámského státu
Dalších 52 novinářů bylo uneseno takřka bez výjimky v konflikty zmítaných blízkovýchodních zemích - Sýrii, Jemenu a v Iráku. Až 21 z nich je v zajetí teroristické organizace Islámský stát.
Nejméně jeden novinář letos také zmizel. Informace chybějí o burundském reportérovi Jeanu Bigirimanovi, který byl naposledy spatřen koncem července ve vazbě tajné služby ve své vlasti.
Druhou část své bilance RSF zveřejní 19. prosince. Bude obsahovat údaje o počtu zavražděných novinářů a o regionech, kde hrozí pracovníkům médií největší nebezpečí.