Rezignoval generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan

Generální ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan rezignoval, odejde k 3. listopadu. Oznámil to před mimořádným zasedáním Rady Českého rozhlasu, která se měla zabývat tím, zda porušil zákon, když zaměstnával svého syna. Do čela rozhlasu Duhana rada zvolila v červenci 2011. „V případě zaměstnání osoby blízké se i na generálního ředitele Českého rozhlasu vztahují stejná pravidla jako na radu,“ uvedl předseda rady Michal Stehlík.

Peter Duhan
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Působení Duhanova syna Andreje v ČRo se rada zabývala v minulém týdnu na základě zjištění dozorčí komise. Předseda rady Michal Stehlík tehdy poukázal na zákon o ČRo, který upravuje fungování generálního ředitele obdobným způsobem jako u členů rady. U těch zákon výslovna uvádí, že osoby jim blízké nemohou být v pracovněprávním vztahu k Českému rozhlasu. Duhan v úterním tiskovém prohlášení uvedl, že toto pravidlo se vztahuje pouze na členy rady, a je proto přesvědčený, že žádný zákon neporušil.

Rada Duhanovu rezignaci vzala na vědomí a požádala ho, aby do doby konečné rezignace nečinil žádná ekonomická nebo programová rozhodnutí. O možném Duhanově porušení zákona rada nejednala, bude se mu pravděpodobně věnovat na dalším jednání 21. října.

Peter Duhan

Peter Duhan

Tiskové prohlášení generálního ředitele Českého rozhlasu

Nechtěl jsem nadále čelit tlakům, kterým jsem byl vystavený od některých členů Rady Českého rozhlasu a Dozorčí komise, která je jejím poradním orgánem. Nesmířil jsem se rovněž s tím, že je v médiích poškozováno jméno mé i mého syna. 

Peter Duhan

Tiskové prohlášení generálního ředitele Českého rozhlasu

Český rozhlas nyní vzhledem k Duhanově pracovní neschopnosti vede náměstek pro program a vysílání René Zavoral. „V tuto chvíli čekáme na to, kdy bude rada řešit volbu prozatímního ředitele, který bude rozhlas řídit do volby řádného ředitele,“ uvedl Zavoral.

Prozatímní ředitel povede Český rozhlas od 3. listopadu. V úvahu podle Stehlíka připadají například náměstci nebo lidé z regionálních studií. „Obecně by asi mělo platit pravidlo, že na ty tři měsíce by mělo jít o člověka zevnitř, aby nedošlo k destabilizaci,“ dodal Stehlík. Volbu prozatímního ředitele bude mít rada na programu 21. října. Následující tři měsíce bude mít na výběr nového generálního ředitele. „Já osobně budu plédovat pro otevřené řízení,“ řekl Stehlík.

Video Vejvoda: Rezignaci jsme obdrželi půl hodiny před jednáním rady
video

Vejvoda: Rezignaci jsme obdrželi půl hodiny před jednáním rady

Duhan vystudoval scenáristiku na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, začínal jako redaktor deníku Ľud, začátkem 70. let působil v bratislavském studiu Československého rozhlasu a v letech 1971 až 1989 pracoval v Československé televizi. Od října 1991 až do rozpadu federace byl ústředním ředitelem Československého rozhlasu. V letech 1993 až 1994 pracoval v kabelové televizi Cabel plus, poté byl dva roky ředitelem vydavatelství N-Press, spojeného s TV Nova. Od roku 2002 působí v Českém rozhlase, nejprve jako redaktor a moderátor ČRo 6 (2002 až 2006), od července 2006 byl tři roky ředitelem této stanice.

V roce 2009 se stal programovým ředitelem Českého rozhlasu, od března 2010 byl po rezignaci generálního ředitele Richarda Medka pověřen vedením rozhlasu, v červenci 2011 jej Rada Českého rozhlasu zvolila generálním ředitelem této instituce.

O funkci generálního ředitele veřejnoprávního rozhlasu se ucházel už v roce 2009, kdy se dostal do druhého kola výběru, Rada ČRo ale nakonec dala v září 2009 přednost Richardu Medkovi. Duhan se o několik dní později stal programovým ředitelem rozhlasu a Medkovým statutárním zástupcem. Český rozhlas Peter Duhan fakticky vede už od konce října 2009, kdy byl Richard Medek náhle hospitalizován. Po Medkově rezignaci koncem února 2010 byl Duhan jmenován dočasným ředitelem, od července 2011 je pak generálním ředitelem veřejnoprávního média.

Letos v březnu rozhlasová rada výrazně snížila Duhanovi odměnu za druhé pololetí roku 2014 z maximálně možných 480 000 korun na 288 000 Kč. Důvodem bylo to, že rozhlas dosáhl nižšího než požadovaného podílu na poslechu, ale i události spojené s loňskými Hovory z Lán, v nichž prezident Miloš Zeman mluvil sprostě. Tím byl podle radních porušen Kodex ČRo.

Znovu Rada ČRo výrazně snížila Duhanovi pololetní odměnu letos v srpnu, a to zhruba o třetinu. Zkrácení radní odůvodnili několika porušeními kodexu ve vysílání ČRo a nedostatky v předkládaných materiálech. V diskusi před hlasováním musel Duhan mimo jiné odpovídat na otázky týkající se květnového odvolání náměstka Michala Koliandra.

V poslední době radní podezírali Duhana z porušení zákona o Českém rozhlasu kvůli zaměstnání jeho syna Andreje v tomto médiu. Zaměstnání takzvané osoby blízké radním koncem září potvrdil náměstek pro program a vysílání René Zavoral.