Radním ČT byl zvolen Šarapatka, bývalý šéf premiérských kabinetů

Novým členem Rady České televize (ČT) se stal publicista a novinář Zdeněk Šarapatka. Dříve vedl premiérské kabinety Miloše Zemana a Stanislava Grosse. Poslanci mu v tajné volbě dali přednost před bývalým kanoistou Martinem Doktorem a geologem Václavem Cílkem. Patnáctičlenná rada veřejnoprávní televize je tak kompletní, čtyři volná místa obsadila sněmovna už na jaře.

Nový člen Rady ČT Zdeněk Šarapatka
Zdroj: ČT24

Kromě sportovního ředitele olympijského výboru Martina Doktora byl Šarapatkovým protikandidátem také geolog Václav Cílek. Ze 155 odevzdaných hlasů ale dostal jen deset, Doktor 44 a Šarapatka 93 hlasů.

Patnáctičlenná Rada České televize je orgánem, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje právo kontrolovat činnost ČT. Do její působnosti patří například právo jmenovat a odvolávat generálního ředitele a na jeho návrh ředitele televizních studií, schvalovat rozpočet a závěrečný účet a kontrolovat plnění rozpočtu ČT. Členové Rady jsou voleni na šest let, každé dva roky je volena třetina členů.

Poslanci také do Kontrolní rady Grantové agentury zvolili profesora Stanislava Labíka a docentku Věru Kalvodovou. V této radě tak zůstává jedno místo neobsazené.

Neúspěšná byla volba Kontrolní rady Technologické agentury. Poslanci do ní nezvolili ani profesora Václava Havlíčka, ani profesora Ivana Ohlídala, svého bývalého kolegu z ČSSD. Oba ale budou mít šanci ještě ve druhém kole volby. V této radě je třeba obsadit právě dvě místa.