ČT24 vysílá už deset let a narozeniny slaví i web

Praha – Dnes je to přesně deset let, kdy Bohumil Klepetko ve zprávách v jednu hodinu po poledni poprvé přivítal diváky ČT24. Za tu dobu se stanice vypracovala na nejsledovanější ryze zpravodajskou stanici v Evropě, kterou si týdně pustí čtyři miliony lidí. A narozeniny slaví s Čtyřiadvacítkou i její web ČT24.cz, který byl spuštěn ve stejný okamžik jako televizní kanál. 
Video ČT24 slaví desáté narozeniny
video

ČT24 slaví desáté narozeniny

„Když jsme začínali, nebylo ani studio, ani lidi, ani struktura, vše jsme museli vytvořit. S Michalem Kubalem, nynějším zástupcem šéfredaktora zpravodajství, jsme vybrali několik veřejnoprávních zpravodajských kanálů po Evropě, ze kterých jsme čerpali inspiraci, a od ledna 2004 jsme začali vše stavět a prakticky zkoušet,“ vzpomíná na začátky vysílání nynější ředitel Zpravodajství Zdeněk Šámal. „První schéma budoucího vysílání Čtyřiadvacítky jsme napsali na rub papíru potištěného nějakým bodovým scénářem po večeři v jedné restauraci ve Stockholmu,“ doplňuje Michal Kubal.

  • "Během standardního vysílání, které mohl vidět divák na své obrazovce, jsme v nově vzniklém studiu a režii vysílali do zdi. Ale vysílali jsme 1:1, to znamená, že jsme vysílali opravdu těch 18 hodin, což nemohl vůbec nikdo vidět, a snažili jsme se nezastavovat to vysílání a jet, jako bychom jeli v reálném čase. Ale mezitím z jiné režie někdo vysílal pro skutečné diváky," vzpomíná šéfrežisér Marek Straka.

První čtyři měsíce vysílala ČT24 v osmnáctihodinovém režimu, plný provoz začal 5. září. Mezi její nejsledovanější pořady patří tradičně speciály věnované významným domácím i zahraničním událostem, kterých za deset let odvysílala už přes pět tisíc. „Právě ve chvílích, kdy se u nás či ve světě děje něco skutečně závažného, se ČT24 stává pro většinu diváků základním zdrojem informací. Pětihodinové mimořádné vysílání k prvním prezidentským volbám například sledovalo na Čtyřiadvacítce více než jeden milion lidí, povodňové zpravodajství v roce 2013 zasáhlo přes dva a půl milionu diváků. Tato čísla sama o sobě nejsou důležitá, ukazují ale, že veřejnoprávní zpravodajství plní svoji celospolečenskou roli dobře a že neztrácí svůj náskok ani v době rychlého technologického a mediálního vývoje. Dnes je vysílání plně propojeno s webovým zpravodajstvím a sociálními sítěmi, využíváme virtuální studia, dotykové obrazovky. Jsme schopni připojit se z přímého přenosu přes Skype nebo 4G sítě. Rychlost, flexibilita a důvěryhodnost informací jsou dnes podle mě jedny z největších předností ČT24,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.

Ke zpravodajské ČT24 patří i její moderátorské tváře včetně těch skalních, ke kterým bezesporu patří Marcela Augustová, Bohumil Klepetko, Jakub Železný a Václav Moravec. I takto si je určitě pamatujete:

Video Moderátoři během 10 let ČT24
video

Moderátoři během 10 let ČT24

Jedním z jeho pilířů je vlastní síť zahraničních zpravodajů. Připomeňme si zpravodajské tváře ČT:

Video Nedílnou součástí ČT24 jsou i její zahraniční zpravodajové
video

Nedílnou součástí ČT24 jsou i její zahraniční zpravodajové

Web ČT24.cz je tu stejně dlouho jako stanice

Ve stejný okamžik, kdy byl spuštěn kanál ČT24, začal fungovat i web ČT24.cz. Portál byl totiž už od samého počátku tvořen jako internetové stránky zpravodajské stanice. A navíc nový kanál České televize vysílal digitálně a v roce 2005 neměl digitální pokrytí skoro nikdo. Většina lidí tak ČT24 nenaladila na své televizi a právě proto bylo nedílnou součástí webu už od úplného začátku živé vysílání – diváci tak často sledovali zpravodajství České televize právě skrze stránky ČT24.cz.

Redaktoři zpočátku pracovali s redakčním systémem, který jim poskytla Česká tisková kancelář. Šlo tedy v podstatě o agenturní zpravodajství kombinované s tím, co vysílala televizní ČT24. A v tom je největší rozdíl oproti jiným zpravodajským serverům – na portálu ČT24.cz je ke všem důležitým zprávám vždy video. Vlastní autonomní redakční systém, na kterém se podílela samotná redakce a internetové oddělení ČT, se pak rozjel o tři roky později, kdy tak vznikl plnohodnotný zpravodajský web.

Podle průzkumu agentury Mediaresearch mezi zpravodajskými weby v ČR se portál ČT24 umísťuje v hodnocení důvěryhodnosti vždy na čelných pozicích. Poslední tři roky dokonce vždy na prvním místě. Nutno ale dodat, že portálu zvedá do značné míry kredit dobrá pověst stanice ČT24. S tím souvisí i to, co web Čtyřiadvacítky odlišuje od jiných zpravodajských serverů – už zmiňovaná videa u všech důležitých článků nebo široké regionální pokrytí.

Vedle toho lidé na portálu najdou i velké množství on-line živých přenosů, které web vysílá už od roku 2009. Jsou to různé přednášky, odborné konference, hospodářské i kulturní události. Dlouhodobě také spolupracuje s Univerzitou Karlovou.

Mění se divák a s ním i zprávy

Za deset let fungování webu se začal velmi rychle měnit celkový přístup diváků a čtenářů. Všechno mají v mobilu nebo tabletu a zprávy sledují doslova za pochodu skrze různé aplikace. Nebo ani na zpravodajské severy nechodí a zdrojem zpráv je pro ně Facebook nebo Twitter. A právě s příchodem sociálních sítí se změnilo i to, že zpravodajství už není tvořeno výlučně novináři, ale podílejí se na něm i samotní diváci a čtenáři.

Naše články tak často obsahují různé tweety, a to nejenom politiků, ale i lidí, kteří o nějaké události informují z bezprostřední blízkosti. A čtenáři informace často doplňují i těmi nejaktuálnějšími fotkami. Jako třeba případě, kdy na Facebook Čtyřiadvacítky přišla řada fotografií ilustrujících situaci v Uherském Brodě po střelbě v místní restauraci.

Video Speciál: ČT24 vysílá už deset let
video

Speciál: ČT24 vysílá už deset let

Speciál: ČT24 vysílá už deset let

speciál, 2.5.2015

Šéfrežisér: Celých 18 hodin jsme nejprve vysílali do zdi