Google vytváří fond na podporu mediálních skupin v Evropě

New York - Americká internetová společnost Google slíbila, že v příštích třech letech poskytne 150 milionů eur (4,1 miliardy Kč) evropským vydavatelům periodik a mladým firmám zaměřeným na žurnalistiku. Prostředky mají podpořit jejich komerční úsilí v oblasti on-line žurnalistiky. Podle kritiků si chce Google vylepšit obraz poté, co ho Evropská komise obvinila ze zneužívání svého postavení na trhu.

Takzvanou Novou digitální iniciativu (DNI, Digital New Initiative) podle webu Business Insider podporují francouzský list Les Échos, britské The Financial Times, The Guardian, španělský El País, německé listy Die Zeit a Frankfurter Allgemeine Zeitung, nizozemská mediální skupina NRC Media a italský deník La Stampa.

Britský server BBC poukazuje na to, že některá média, která vůči Googlu vystupovala kriticky, na seznamu chybí - například listy ze skupiny Axel Springer se sídlem v Berlíně nebo periodika ze skupiny News Corporation mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Podle Googlu, který se rovněž chystá investovat do školení pro novináře nebo do výzkumu v oblasti digitálních médií, se ale mohou připojit.

Google versus evropská vydavatelství

„Němečtí vydavatelé v čele s Axel Springer vedou dlouhodobě s Googlem válku a výhledově se s ním zřejmě chtějí i soudit o nějakou část ze zisku. Tvrdí, že na něj mají morální i právní nárok kvůli tomu, že Google vyhledává jejich kvalitní obsah a částečně ho vyzvedává do Google News, čímž na něm parazituje,“ uvedl ve vysílání ČT24 šéfredaktor IHNED.cz Miloš Čermák. Podle něj budou chtít němečtí vydavatelé po Googlu zaplatit řádově stovky milionů eur ročně.


Google si chce vylepšit v Evropě reputaci

Podle webu listu The Guardian se na novou iniciativu bude zřejmě pohlížet jako na snahu americké firmy vylepšit si reputaci po nedávných závěrech Evropské komise. Ta došla k tomu, že Google porušuje evropská antimonopolní pravidla a zneužívá svého dominantního postavení na trhu v oblasti internetového vyhledávání. Komise zároveň v polovině dubna oznámila nové vyšetřování Google, které se týká operačního systému Android pro mobilní telefony. Google obvinění odmítá.

Očekává se zároveň, že komise se pokusí zpřísnit pravidla pro využívání osobních dat firmami v širším technologickém sektoru. Všechna tato potenciálně sporná témata budou evropská média pravděpodobně velmi pozorně sledovat, podotýká BBC.

Americká společnost již dříve souhlasila s tím, že vytvoří podobný fond na podporu mediálních organizací ve Francii. Stalo se tak v rámci řešení sporu, který se týkal práva na zveřejňování titulků a textů převzatých z internetových stránek těchto médií službou pro vyhledávání zpráv Google News. Analytici tehdy uvedli, že tato dohoda otevřela dveře dalším podobným úmluvám v jiných zemích, kde se noviny také domáhají finanční náhrady za použití svého mediálního obsahu.

Video Čermák: Google si chce usmířit Evropu
video

Čermák: Google si chce usmířit Evropu