V Norsku skončí vysílání rozhlasu FM – jako v první zemi na světě

Oslo – Norsko se stane první zemí světa, která ukončí tradiční rozhlasové vysílání na principu frekvenční modulace známé pod zkratkou FM a plně přejde na digitální vysílání. Rušit pásma pro FM začne Norsko počátkem roku 2017, do konce téhož roku proces završí. Norsko je průkopníkem digitálního rozhlasu. Jeho veřejnoprávní společnost NRK zahájila vysílání v systému DAB už v červnu 1995.

Norové nyní mají v pásmech FM jen pět stanic. Na digitální síti DAB jich mají čtyřnásobně více a digitální vysílání využívá zhruba polovina populace, uvedlo norské ministerstvo kultury. Díky přechodu na digitální vysílání budou mít posluchači přístup k rozmanitějšímu obsahu vysílání a budou mít užitek z kvalitnějšího zvuku a nových funkcí. Rovněž to prý podnítí investice do inovací, protože udržování FM vysílání je příliš nákladné.

Podle norské vlády jsou náklady na FM vysílání osmkrát vyšší než prostřednictvím DAB. Jeho ukončením se ušetří v přepočtu více než 600 milionů Kč ročně. Přes DAB nyní v Norsku vysílá 22 stanic a tento systém má kapacitu pro dalších dvacet kanálů.