CNN se vrací do Ruska. Zatím na deset let

Moskva – Zpravodajská televizní stanice CNN International se po několika měsících zřejmě vrací do Ruska. Dnes o tom informoval ruský list Izvestija, podle něhož stanice získala v pondělí vysílací licenci na deset let. Důvodem odchodu CNN z Ruska na začátku tohoto roku měly být údajně mediální zákony.

Ruský úřad pro dohled nad médii informace o vydání licence podle agentury TASS následně potvrdil. „Vítám, že CNN dodržuje dohody, které jsme uzavřeli při jednáních (o obnově vysílání). Věřím, že společnost bude stejně bezchybná i ve své obsahové politice,“ prohlásil šéf Roskomnadzoru Alexandr Žarov.

Stanice CNN International loni v listopadu oznámila, že od začátku nového roku nebude v Rusku dostupná. Důvodem odchodu měly být údajně poslední změny ruského zákona o médiích. Zpravodajská televize nicméně jedním dechem dodávala, že věří, že se do Ruska opět vrátí. „Doufáme, že ve správný čas na (ruský) trh opět vstoupíme,“ citoval tehdy portál amerického listu USA Today prohlášení společnosti Turner Broadcasting Systém. Odchod se týkal výhradně vysílání, moskevská zpravodajská kancelář CNN uzavřena nebyla.

CNN International odešla z Ruska ke konci minulého roku
Zdroj: ČTK/imago stock&people

Ruský režim se dlouhodobě snaží mít média pod kontrolou. V zemi byl například nově schválen zákon, který platí od nového roku a jenž výrazně omezuje možnost zahraniční majetkové účasti v ruských médiích. Zahraničním investorům bude poskytnuta roční lhůta na to, aby velikost svých podílů upravili podle nových předpisů. Omezující opatření se dotýká řady předních nezávislých médií, jako jsou Vedomosti, The Moscow Times, ruská verze časopisu Forbes nebo rozhlasová stanice Echo Moskvy.

Kritici se shodují na tom, že jde o další krok Kremlu ve snaze omezit svobodu slova. Na druhou stranu obhájci nového zákona tvrdí, že to bylo nutné vzhledem k „informační válce“, kterou kvůli ukrajinské krizi vede Západ vůči Rusku.