„Jízdní řád“ digitalizace by mohl být schválen do konce března

Praha - Jaké budou konkrétní termíny a oblasti, v nichž se bude vypínat tradiční zemské analogové TV vysílání, to by mohlo být jasno do konce března. Obsahuje je takzvaný technický plán přechodu od analogového k digitálnímu zemskému vysílání, jakýsi jízdní řad digitalizace, kterým by se měla na počátku března zabývat legislativní rada vlády. Do konce měsíce by jej mohla schválit i vláda samotná. Vyplývá to z dnešního vyjádření předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Pavla Dvořáka.

„Očekáváme, že technický plán přechodu by měl být schválen do konce března, pokud nenastane nějaký dramatický zádrhel,“ řekl dnes Dvořák novinářům k plánu, k jehož návrhu přišlo téměř 180 připomínek ze strany televizí i dalších dotčených subjektů. Úřad nyní televizním stanicím a dalším předloží návrh upravený podle některých připomínek a poté, co se k němu subjekty opět vyjádří, poputuje na vládu.

Dvořák uvedl, že část připomínek se týkala data ukončení analogového zemského vysílání. ČTÚ navrhuje termín 10. říjen 2010, někteří aktéři přechodu k digitálnímu vysílání navrhují pozdější termín. "Nadále trváme na termínu 10. října 2010 jako data ukončení analogového TV vysílání v ČR.

Jsou připraveny i varianty, ale otevřeně říkám, že v žádném případě nebudeme podporovat termín, kde by byla číslovka 12," podotkl Dvořák v narážce na to, že podle některých subjektů by měl konec analogového vysílání nastat v roce 2012.

Podle šéfa Rady ČTÚ úřad část připomínek do návrhu zapracoval, u některých ale úřad nebyl schopen a někdy ani ochoten tak učinit. To se například týkalo požadavku, aby v době vypnutí analogového vysílání v daném regionu byla stanovena minimální vybavenost domácnosti přístroji pro příjem digitálního TV vysílání, takzvanými set-top boxy, ve výši 80 procent. Podle Dvořáka ale k takovému nařízení nemá úřad zmocnění a navíc jde „nad rámec rozumných možností“.

Digitální zemské TV vysílání (DVB-T) v budoucnu nahradí letité tradiční analogové. Divákům to má přinést více televizních programů, mnohdy v lepší kvalitě.