Economia je údajně na prodej, majitel i zájemci to zpochybňují

Praha - Společnost Economia, jež vydává zhruba 20 odborných titulů i deník Hospodářské noviny, je údajně na prodej. Podle médií je mezi zájemci o většinový, téměř čtyřpětinový podíl skupiny Handelsblatt pět zájemců - slovenská skupina J&T, podnikatel Tomáš Chrenek, vydavatelství Ringier a Mafra a dřívější předseda představenstva Economie Miroslav Pavel. Handelsblatt odmítl informace médií komentovat, stejně jako údajní zájemci o podíl, kteří tvrdí, že zájem neprojevili, popřípadě, že zprávy o jejich zájmu nejsou pravdivé.

Společnost Verlagsgruppe Handelsblatt se zatím odmítá k informaci vyjádřit. „Nebudeme tuto záležitost prostě nijak komentovat,“ řekla mluvčí Handelsblattu Nina Rauschenbachová.

Předseda představenstva Economie Michal Klíma k prodeji podílu Handelsblattu a případným zájemcům řekl, že odpověď na tyto otázky nezná. „Eventuální rozhodnutí o prodeji akciového podílu Handelsblattu v Economii je věcí statutárních orgánů Handelsblattu, respektive jeho akcionářů skupiny Holtzbrinck. Vedení Economie není informováno, že by akcionáři o prodeji Economie rozhodli,“ uvedl Klíma.

Podle odborného týdeníku Strategie je mezi zájemci i dlouholetý člen vedení Economie a současný šéf dozorčí rady firmy Miroslav Pavel. „Žádný zájem jsem neprojevil, neboť nic není nabízeno. Budu se touto otázkou zabývat teprve poté, až bude aktuální,“ řekl ČTK Pavel. „Jakékoliv časové souvislosti jsou pro mne velkou neznámou, protože - pokud je mi známo - žádné rozhodnutí Handelsblattu o prodeji podílu v Economii nepadlo,“ dodal.

Spekulace podle Pavla vycházejí z toho, že Handelsblatt prodal svůj podíl v ekonomickém vydavatelství v Bulharsku, nyní prodává podíl v obdobném vydavatelství v Kyjevě. „Usuzovat z toho, že Handelsblatt se stahuje ze střední a východní Evropy, je sice možné, ale je to opravdu pouhá spekulace,“ míní.

Mezi další zájemce o podíl ve firmě, která v roce 2006 meziročně zvýšila svůj zisk po zdanění zhruba o pět procent na 127,3 milionu korun, patří podle Strategie skupina J&T a ocelářský magnát Tomáš Chrenek.

J&T i Chrenek již do médií v Česku investovali. J&T financuje rozjezd nové digitální zpravodajsko-publicistické stanice Z1, Chrenek pak novou plnoformátovou digitální televizi TV Barrandov. „Obecně nekomentujeme náš zájem či nezájem o podnikatelské nabídky,“ řekl  marketingový ředitel J&T Petr Málek. „To je nesmysl, nejednali jsme o tom,“ řekla mluvčí několika firem z Chrenkovy skupiny Dušana Chreneková.

Podle serveru Aktuálně.cz jsou mezi zájemci o Economii i švýcarský Ringier, který v Česku mimo jiné vydává deníky Blesk a Sport, a mediální skupina Mafra, pod níž patří deníky Mladá fronta Dnes a Lidové noviny. „Economii jsme nikterak neoslovili,“ řekla generální ředitelka českého Ringieru Libuše Šmuclerová.

Společnost Economia vznikla v roce 1990, jejím hlavním akcionářem je Verlagsgruppe Handelsblatt. Vydává deník Hospodářské noviny, kterého se loni podle údajů Kanceláře ověřování nákladu ABC ČR prodalo 59.986 výtisků na vydání, což je zhruba o 4,5 procenta méně než v roce 2006.

Vydává také týdeníky Ekonom, Marketing & Media a Obchodní věstník a téměř dvě desítky odborně zaměřených časopisů s měsíční a delší periodicitou vydávání. Provozuje také server iHned.cz.

Podle údajů Unie vydavatelů loni činily hrubé příjmy Economie z reklamy bez slev, bonusů a vzájemných obchodů 836,2 milionu korun, což je o 6,1 procenta méně než v roce 2006. Mezi všemi vydavateli v ČR to znamenalo šesté místo, tedy o dvě příčky níže než o rok dříve.