Hokejové finále na ČT2 sledovalo skoro 900 tisíc lidí, více než loni

Praha - Vítězství Ruska nad domácím týmem Kanady v prodloužení ve finále hokejového mistrovství světa sledovalo v přímém přenosu na ČT2 v neděli večer 886.000 diváků. Lidé měli o finále, druhé za sebou bez české účasti, větší zájem než loni. Zároveň bylo diváků výrazně méně než v letech, kdy se do finále probojovali čeští reprezentanti. Zájem diváků o zápasy českého týmu byl letos kvůli časovému posunu některých utkání nižší než v předchozích letech, vyplývá z údajů České televize.

Nedělní finále, po kterém mohli pohár vítězů po dlouhých 15 letech opět zvednout ruští hokejisté, sledovalo v průměru asi 22,1 procenta ze všech diváků v tu dobu u obrazovek. Největší zájem byl o prodloužení, které sledovalo 1,142 milionu příznivců.
Nejsledovanějším utkáním celého šampionátu ale nebylo nedělní finále, ale čtvrtfinálová prohra českých hokejistů se Švédskem 2:3 v prodloužení. Ve středu večer u ní bylo 1,17 milionu českých televizních diváků. Duel se Švédskem o postup do semifinále sledovala v průměru téměř třetina ze všech diváků v tu dobu u televizních obrazovek.
Druhý největší počet diváků u zápasů ČR sledoval utkání s Ruskem v základní skupině (1,14 milionu), třetí největší zájem byl o zápas s Běloruskem (693 tisíc diváků) v osmifinálové části. Naopak nejmenší zájem byl o utkání národního týmu s Italy, Švýcary a první duel se Švédy na konci osmifinálové skupiny, u nich se počet diváků pohyboval mezi 200 a 250 tisíci. Tato tři utkání se hrála kvůli časovému posunu od jedné hodiny v noci.
Cesta českých hokejistů se stejně jako loni zastavila ve čtvrtfinále. Sedm letošních utkání v průměru vidělo 662.000 zájemců, zatímco stejný počet loňských zápasů sledovalo 983 tisíc diváků. Devět utkání Čechů na turnaji v roce 2006, kdy ve finále nestačili na Švédy, zhlédlo v průměru 961 tisíc příznivců. O rok dříve vítěznou cestu Jaromíra Jágra a spol. k pátému titulu v samostatné historii ČR se stejným počtem utkání sledovalo 1,51 milionu zájemců.
Ve srovnání zájmu o finálové přenosy od roku 2001, kdy šampionáty opět vysílá Česká televize, měli Češi největší zájem o finále mezi ČR a Finskem právě v roce 2001. Tehdy přenos sledovalo přes tři miliony diváků. Zhruba o 240 tisíc lidí méně si nenechalo ujít vítězné finále českého týmu nad Kanadou v roce 2005. O rok později, když ČR prohrála se Švédskem, už toto finále lákalo méně, zhlédlo jej 1,47 milionu dospělých. Loňské finále mezi Kanadou a Finskem přilákalo 482 tisíc diváků, což je od roku 2001 nejméně.