Ruské noviny ve středu vyjdou s prázdnou první stránkou

Moskva - Některé ruské noviny vyjdou ve středu s titulní stránkou, na které kromě dvou stručných vět bude jen bílý papír. Protest, k němuž se zpravidla redakce uchylují v krajní nouzi, byl v Rusku vyvolán zdánlivou banalitou: zvýšením poplatků za předplatné. Listy se dopisem obrátily na prezidenta Dmitrije Medveděva, aby zjednal nápravu, uvedly dnes ruské agentury.

Letos na jaře se dvakrát k podobnému kroku odhodlali slovenští novináři, když protestovali proti přijetí tiskového zákona, který umožňuje požadovat otištění reakce i na pravdivou informaci. V Rusku samotném naposledy podobně reagoval velký deník Kommersant v roce 2005, kdy protestoval proti rozhodnutí soudu, že musí bance, o které napsal podle jejího názoru nepravdivé informace, zaplatit stovky milionů rublů a na stejném místě publikovat text připravený bankovním ústavem. Komersant tehdy soudní rozhodnutí splnil, ale kromě textu dodaného bankou ten den nenabídl čtenářům ani jeden materiál, jen bílé stránky.
    

„Prázdné místo na titulní straně symbolizuje fakt, že další kanál šíření informací začíná být pro mnohé čtenáře nedostupným,“ vysvětlují organizátoři akce. K protestu se připojily i deníky, které dosud nebyly vůči Kremlu kritické a v nichž čtenáři dostávali především informace podporující současnou ruskou politiku a odsuzující libovolné kritické projevy. Bílé titulní strany tak budou ve středu mít například Izvestija, Moskovskij Komsomolec, Komsomolskaja Pravda či kdysi známé Argumenty i Fakty. „Udusit svobodu slova je možné různými způsoby. Například výrazným zvýšením tarifů za předplatné,“ bude jediný text na jejich prvních stránkách.
    

Zvýšení tarifů za předplatné, vyvolané údajně nikoliv zvýšenými finančními potřebami novin, ale například vyššími cenami pohonných hmot a tím pádem vyššími náklady ruské pošty, může podle expertů v některých oblastech dosáhnout až sta procent. Média, které se do akce zapojila, už napsala dopis novému ruskému prezidentovi s prosbou, aby pomohl situaci vyřešit. Mezi organizátory akce jsou členové takzvané Společenské komory, organizace, kterou inicioval bývalý ruský prezident Vladimir Putin jako fórum jeho politice nakloněných neziskových organizací a občanského sektoru.