Vyšetřování Kubiceho zprávy se zaměřilo na novináře Hrbáčka

Praha - Vyšetřování úniku Kubiceho zprávy, která se na veřejnost dostala krátce před parlamentními volbami v roce 2006 a mluvila o údajných stycích tehdejší vlády ČSSD s mafií, pokračuje. Policie předala řešení případu Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ) a ten minulý týden zahájil správní řízení s novinářem Českého rozhlasu Janem Hrbáčkem, který zprávu zveřejnil. Zkoumá, jestli se nedopustil úniku informací.

Protikorupční policie v předchozím řízení nevyhodnotila Hrbáčkův čin jako trestný. NBÚ proto nyní zjišťuje, jestli se redaktor tím, že s obsahem zprávy obeznámil své nadřízené, nedopustil přestupku. „Za spáchání přestupku je odpovědná každá osoba, která umožní přístup k utajované informaci neoprávněné osobě,“ řekl ředitel kanceláře ředitele úřadu Lubomír Prchal. V případě, že se Hrbáčkovi vina prokáže, hrozí mu až pětimilionová pokuta.

Sám vyšetřovaný novinář se k případu sám nemůže vyjádřit, protože neumožňují mu to vnitřní redakční předpisy. Za novinářem ovšem stojí vedení Českého rozhlasu i Syndikát novinářů ČR. „Tiskový zákon říká, že novinář je osoba, která získává, zpracovává a zveřejňuje informace. Čili on dělal to, co je jeho profesní povinností,“ zdůraznil předseda syndikátu Miroslav Jelínek.

Za únik Kubiceho zprávy už byli potrestáni dva politici. Ministr vnitra Ivan Langer dostal od Národního bezpečnostního úřadu pokutu devět tisíc korun, poslanec Pavel Severa zaplatil dvacet pět tisíc.

S podobnými případy mají zkušenosti i v zahraničí. Známý je případ tzv. pentagonských dokumentů o provázání legislativy s organizovaným zločinem, které na svých stránkách na počátku sedmdesátých let zveřejňoval list The New York Times. Zde se případ dostal až k nejvyššímu federálnímu soudu, který novináře zprostil obžaloby.