Televize dostaly za záběry kuřimského týrání statisícové pokuty

Praha - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělila Primě, Nově a České televizi statisícové pokuty za to, že ve svých reportážích a pořadech odvysílaly záběry týraného chlapce z Kuřimi. Prima má zaplatit nejvyšší částku - celkem 900 000 korun, Nova pak 600 000 a ČT 200 000 korun, protože podle rady porušily povinnost "bezdůvodně nezobrazovat osoby umírající nebo vystavené těžkému tělesnému nebo duševnímu utrpení způsobem snižujícím lidskou důstojnost".

Podle Novy je verdikt rady skandální a odvolá se zcela jistě k soudu. ČT a Prima nechtěly pokuty komentovat do doby, než obdrží písemné odůvodnění od rady.

Záběry odvysílaly televizní stanice ve svých hlavních zpravodajských a publicistických relacích či v diskusním pořadu v lednu letošního roku. Toto provinění znamená pro televize pokutu od 5 000 korun do 2,5 milionu. Rada vyměřila televizím pokutu ve výši 100 000, v případě Primy devětkrát, u Novy šestkrát a dvakrát u České televize.

Kromě pokuty za záběry týraného chlapce z Kuřimi dostala Nova i dvě pokuty v celkové výši milion korun za reportáž z loňského března o napadení servírky v USA. Pokutu 600 000 dostala Nova ze stejného důvodu jako u týraného chlapce z Kuřimi, finanční postih o 200 000 nižší za stejnou reportáž pak kvůli údajného ohrožení fyzického, psychického nebo mravního vývoje dětí a mladistvých.

"Rozhodnutí rady považujeme za skandální, a to jak v případě kuřimské
kauzy, tak v případě napadené servírky v USA. Podáme proti nim žalobu,
protože je považujeme za rozhodnutí, která jsou v rozporu s Listinou
základních práv a svobod," řekla v reakci na verdikt rady mluvčí Novy Veronika Šmítková.

Podle Novy bylo zveřejnění kuřimské kauzy ve veřejném zájmu. Od samého začátku navíc redaktoři Novy podle její mluvčí důsledně dbají na ochranu osobní identity týraného chlapce znemožněním jeho identifikace technickými prostředky.

"K tomuto opatření jsme přistoupili na rozdíl od jiných médií, a to jak
tištěných, tak elektronických, důsledně jsme zveřejňovali staré archivní snímky chlapců, nikoliv aktuální záběry," uvedla Šmítková.

V případě zveřejnění záběrů napadené servírky z USA je podle Novy rovněž pokuta „postavená na hlavu“. „Všechny významné zahraniční zpravodajské televize, včetně CNN či SkyNews, tyto záběry odvysílaly, a to bez problémů,“ míní mluvčí.

Způsob, jakým česká média referovala o týraném chlapci, kritizuje také Syndikát novinářů ČR. „Informování bulvárních médií, ale také médií, která sama sebe označují za seriózní, překročilo ve vztahu k nezletilým obětem nejen novinářskou etiku, ale i obecné meze slušnosti,“ prohlásila etická komise letos v červnu v prohlášení na internetových stránkách syndikátu.

„Novinář má v popisu práce získávat informace, ale vždy musí uvážit, zda jejich publikováním trvale nepoškodí nevinné oběti. V tomto případě média zveřejněním podrobností nivelizovala obecně platná morální pravidla,“ míní komise.