Nový ředitel Radiožurnálu? Rozhodnutí padne příští týden

Praha - Příští týden se sejde komise, která má vybrat nového ředitele Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. Bude tak pokračovat v práci, přestože o řízení Radiožurnálu usiluje jen jeden zájemce, jeho šéfredaktor Alexandr Pícha. Ten celou stanici i prozatímně řídí poté, co byla z funkce odvolána kontroverzní šéfka stanice Barbora Tachecí. Důvodem byla špatná komunikace uvnitř stanice.

Tachecí sama před svým odchodem z rozhlasu Píchu za nového ředitele doporučila. Generální ředitel Českého rozhlasu (ČRo) Václav Kasík poté v dubnu Píchu navrhnul za nového ředitele, Rada Českého rozhlasu si ale vyžádala vypsat na ředitele ČRo výběrové řízení, aby se o prázdný post mohli ucházet i lidé mimo toto veřejnoprávní médium. Druhý kandidát, bývalá šéfredaktorka bulvárně-erotického magazínu Flirt Radka Štefaňáková, ale svoji kandidaturu později stáhla a do květnového konkurzu se již nikdo jiný nepřihlásil.

„Uchazeči měli zaslat motivační dopis, strukturovaný profesní životopis a písemný materiál na téma ˙Koncept rozvoje celoplošné stanice Českého rozhlasu 1 - Radiožurnál jakožto veřejnoprávní zpravodajsko-publicistické stanice pro široké spektrum posluchačů,“ uvedla Eva Vencefrová z odboru marketingu a PR Českého rozhlasu. Rada Českého rozhlasu požadovala, aby adepti na ředitele absolvovali psychologické testy.

Nového ředitele čeká řízení Radiožurnálu ve chvíli, kdy jej čekají další změny. Od září uslyší posluchači novou zvukovou grafiku, vedení chce posílit zpravodajsko-publicistický charakter stanice a tým reportérů. Větší důraz bude kladen i na rozvoj reportáže nebo investigativní žurnalistiku.

Pícha již jednou Radiožurnál vedl, a to od začátku roku 2003 do konce roku 2005. Od dubna 2006 byl zpravodajem ČRo ve Spojených státech. Z USA se Pícha na přelomu loňského a letošního roku, když dostal nabídku od tehdejší nové ředitelky stanice Barbory Tachecí stát se šéfredaktorem Radiožurnálu.

Pozice ředitele Radiožurnálu je volná od začátku února, kdy byla Tachecí Kasíkem odvolána kvůli „narůstajícímu nesouladu v komunikaci uvnitř rozhlasu“. Tachecí se ředitelkou stala loni v listopadu a stála za novou podobou stanice od 1. ledna. Nová podoba vyvolala i negativní reakce, petice proti změnám podepsalo na 13.500 lidí. Tachecí nakonec z ČRo odešla a po léčbě na psychiatrii má svou talkshow na digitální zpravodajsko-publicistické stanici Z1.

Barbora Tachecí
Barbora Tachecí