ČT ukáže divákům, co je ukryto pod hladinou přehrad

Ostrava - Ostravské studio České televize bude od srpna vysílat nový dokumentární cyklus, který má název Zatopené osudy. Seriál ukáže divákům, co se skrývá pod hladinou novodobých přehrad, například Žermanické přehrady, Lipna, Vranova, Slezské Harty, Slap a dalších zatopených míst. "Diváci spolu s námi navštíví tato místa, připomenou si jejich historii a podívají se pod hladinu, kam dnes zavítá jen málokdo," uvedla mluvčí ostravského studia Jolanda Pilařová.

Dokumentární cyklus Zatopené osudy chce přiblížit místa, která zatopila voda kvůli přehradním nádržím. Pod hladinou tak navždy zůstal ukrytý nejen kus krajiny, ale i lidské příběhy. Dokument se zamyslí i nad ekologickým nebo protipovodňovým významem přehrad. 

„Nejde nám ale jen o vzbuzování nostalgie, chceme divákům ukázat i mimořádnost přehrad samotných. Budeme sledovat genezi budování a technických zajímavostí stavby samotné, ale také osudy obcí, staveb, rodů, spolků i lidí, jejichž stíny se ocitly natrvalo na dně nové vodní plochy,“ uvedl scenárista Marek Hýža.

Třináctidílná dokumentární série, kterou diváky provede Miroslav Vladyka, se bude vysílat každou neděli vždy od 16:30 od 10. srpna na ČT1.