Radio Wave bude vysílat jen digitálně

Praha - Rozhlasová stanice Radio Wave zaměřená na mladé posluchače přestane do konce prázdnin vysílat analogově z vysílače Cukrák u Prahy. Rozhodnutí padlo z úst generálního ředitele Českého rozhlasu Václava Kasíka. Stanice ale nekončí, stále bude posluchačům k dispozici v digitálním zemském vysílání (označovaném DVB-T) a na internetu.

Veřejnoprávní rozhlas spustil Radio Wave jako regionální stanici v souvislosti s nastupující digitalizací vysílání v lednu 2006. Kromě digitálního zemského TV vysílání a internetu jej také začal vysílat i analogově přes vysílač Cukrák u Prahy, kde předtím vysílal ČRo Region, Středočeský kraj.

Analogový způsob vysílání se však nelíbil ani Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, ani Radě ČRo. RRTV dokonce v minulosti udělila rozhlasu pokutu milion korun, kterou ale soud posléze zrušil. Fakt, že Radio Wave stále vysílalo analogově, byl také důvodem výtky od Rady ČRo, kterou generálnímu řediteli udělila letos v květnu s tím, aby dal celou věc do „právního souladu“.

„Jsme přesvědčeni, že Radio Wave vysílalo po celou dobu v souladu se zákonem. Toto regionální studio bylo zřízeno se souhlasem Rady ČRo a rada generálnímu řediteli za to dokonce poděkovala, neboť stanice pro mladé byla dlouho očekávána,“ konstatoval šéf odboru marketingu a PR Čro René Zavoral. „Generální ředitel však chce respektovat oba regulační orgány a jejich současný názor, a proto nemá na vybranou,“ dodal. Zaměstnancům Radia Wave své rozhodnutí generální ředitel oznámil v úterý.

V průběhu léta také ČRo spustí informační kampaň, která posluchače Radia Wave upozorní na to, že stanice bude vysílat pouze digitálně. Filozofie stanice se podle Zavorala nezmění, zůstane určena mladých posluchačům. Jisté změny ale nastanou v programu stanice, který bude směřovat k celoplošnosti obsahu, zatímco nyní byl zaměřen právě na Prahu a okolí.

„Celé to vzniklo kvůli nejednoznačnému výkladu zákona o Českém rozhlase. Proto vedení ČRo připravilo mininovelku zákona, která by do budoucna mohla předejít těmto kolizím,“ podotkl Zavoral; bližší podrobnosti o návrhu je ale podle něj předčasné odhalovat.

Podle aktuálních výsledků průzkumu poslechovosti Radio Projekt Radio Wave v průměru od října do března poslouchalo přes analogové vysílání 13.000 lidí denně.