Vydavatel Vlasty a National Geographic zvýšil zisk na 40 milionů korun

Praha - Vydavatelství Sanoma Magazines Praha v loňském roce hospodařilo se ziskem 40,6 milionu korun. To je výrazně více, než v loňském roce, kdy Samona dosáhla zisku 1,04 milionu korun. Sanoma Magazines Praha je dceřinou společností nizozemské firmy Sanoma Magazines International, která je součástí finské společnosti Sanoma WSOY. V České republice vydává například časopisy pro ženy Týdeník Květy a Vlasta či českou verzi cestopisného magazínu National Geographic.

Zisk české Sanomy je nejvyšší od roku 2004, kdy dosáhla ztráty přes 160 milionů korun. V roce 2005 se pak přehoupla do zisku přes 26 milionů. Na druhou stranu společnosti čtvrtý rok po sobě klesly celkové tržby za prodej zboží, vlastních výrobků a služeb. Loni činily 845,8 milionu korun, což je o 7,8 procenta méně než o rok dříve. V roce 2005 firma utržila přes 919 milionů korun, v roce 2004 1,04 miliardy a v roce 2003 pak ještě o 40 milionů více.

Výsledek hospodaření za loňský rok a nerozdělený zisk z minulých let majitel Sanoma Magazines Praha použije v plné výši na úhradu neuhrazené ztráty z let předchozích.

Nejprodávanějším titulem české Sanomy byl v loňském roce Týdeník Květy, kterého se na vydání podle Kanceláře ověřování nákladu ABC ČR prodalo více než 111 000 výtisků, což je asi o 8000 více než u Vlasty. Oba tituly stejně jako další vydávané časopisy Story, Překvapení, Báječná neděle, S tebou mě baví život, TV Duel&film, National Geographic, Praktická žena, Puls, Fajn život a Žena&kuchyně ale meziročně loni zaznamenaly pokles svého prodaného nákladu.

Sanoma Magazines Praha také nedávno začala vydávat nový časopis Sedm, který letos v soutěži Unie vydavatelů Časopis roku 2007 získal ocenění Hvězda roku. Cena je určena novým časopisům, které začaly vycházet od srpna 2006 nebo loni vycházely po dobu nejméně šesti měsíců.