Berlusconi prohrál spor s týdeníkem The Economist

Řím - Italský premiér Silvio Berlusconi prohrál soudní spor s britským týdeníkem The Economist. Ve sporu šlo o obsah titulního článku, který časopis otiskl v roce 2001 a v němž napsal, že Berlusconi je "nezpůsobilý vést Itálii".

Berlusconi, který patří mezi nejbohatší Italy, teď musí časopisu uhradit soudní výlohy ve výši 25.000 eur (asi 620.000 Kč). Časopis ve vydání z 26. dubna 2001 otiskl na titulní straně Berlusconiho fotografii a přidal k ní otázku „Proč je Silvio Berlusconi nezpůsobilý vést Itálii?“

The Economist Berlusconiho mimo jiné obvinil ze střetu zájmů, analyzoval jeho obchodní impérium a podrobně vyjmenoval soudní žaloby, které byly na politika podány. Článek vyšel krátce před volbami, v nichž Berlusconi zvítězil. „(Argumenty časopisu The Economist) plně spadají do práva na kritiku, které garantuje článek 21 ústavy,“ uvedl milánský soudce Angelo Ricciardi.

Berlusconiho právník se zatím k rozsudku nevyjádřil. Verdikt ale zřejmě nijak zásadně nezmírní kritiku, kterou Berlusconi často adresuje médiím i italské justici. Premiér je přesvědčen, že od nástupu do politiky začátkem 90. let se stal nespravedlivým terčem jak v médiích, tak na soudech. Reuters poznamenává, že když The Economist o Berlusconim píše, opakovaně vydává kritické články.

Berlusconi ovládá rozsáhlé obchodní impérium, jehož součástí je například televize, nakladatelství, produkční společnost nebo fotbalový tým A.C. Milán. V roce 2006 se Berlusconi snažil o znovuzvolení, ale neuspěl. The Economist krátce před volbami opět vydal ostře kritický článek, na titulní straně k Berlusconiho fotografii přidal větu „Basta, Berlusconi“ („Tak dost, Berlusconi“).

Bezprostředně před volbami pak časopis čtenářům sdělil, že Berlusconi „stále není způsobilý“ k tomu, aby vedl Itálii. V červenci časopis premiéra a konzervativního miliardáře v jedné osobě obvinil, že třetí funkční období v roli premiéra využívá převážně k tomu, aby prosazoval své „osobní a podnikatelské zájmy“. Politika pak karikoval jako římského císaře Nera.