Městečku South Park hrozí v Rusku zákaz

Moskva - Populární a cenami ověnčený americký satirický kreslený seriál Městečko South Park hodlá zakázat ruská prokuratura. Důvodem má být jeho extremistický charakter a podle prokuratuty si na něj stěžují diváci.

Městečko South Park, které se nachází v coloradských horách, cílí na dospělé. Hlavními hrdiny je skupina devítiletých školáků. Seriál se potýká s negativními reakcemi již od svého uvedení v roce 1997. Paroduje bez výjimky hvězdy, politiky, náboženství nebo svatby gayů a lesbiček. Například Saddám Husajn zde vystupuje jako homosexuální partner Satana.

Valentina Titovová, mluvčí prokuratury, uvedla, že podle vyšetřovatelů je seriál „destilačním přístrojem extremistických aktivit“. Moskevská televize 2x2 v lednu vysílala jednu epizodu. „V souladu se závěry učiněnými experty soudního vyšetřování byla podána žaloba na televizi 2x2, která epizodu Městečka South Park odvysílala,“ dodala mluvčí. 

Městečko South Park získalo dvě ceny Emmy. Poprvé ho vysílala americká televizní síť Comedy Central. Pořad byl rusky nadabován a uveden místními stanicemi, včetně kanálu 2x2, který v oblasti Moskvy a Petrohradu vysílá animované seriály. Představitelé 2x2 se k záležitosti zatím nevyjádřili.

Ruská evangelická unie požádala prokuraturu o zakázání Městečka South Park poté, co podle ní 20 expertů posoudilo vliv seriálu na mladé diváky. „Naše stížnost je proti mnoha kresleným seriálům, ale tentokrát to bylo kvůli Městečku South Park, třetí řadě, epizodě 15,“ řekl vůdce evangelické skupiny Konstantin Bendas. Kontroverzní díl se jmenuje Mr. Hankey's Christmas Classics (Vánoční klasika pana Hankeyho).