Británie bude chránit děti před škodlivými webovými stránkami

Londýn - Britské děti bude chránit před škodlivým vlivem internetových stránek zaměřených na násilí, pornografii či sebevražedné návody nová Rada pro internetovou bezpečnost dětí (UKCCIS). V Londýně to dnes oznámila ministryně vnitra Jacqui Smithová.

Na činnosti rady se bude podle ministryně podílet řada veřejných i soukromých institucí, které se zaměřují na ochranu mládeže před nežádoucím vlivem internetu. 

UKCCIS bude podřízena přímo premiérovi Gordonu Brownovi. V jejím stočlenném týmu jsou „velcí hráči“ jako BT, Facebook, Google, Microsoft a Vodafone.

Rada má za cíl seznamovat mladé lidi s nebezpečím, které pro ně může internet znamenat. Bude se také zaměřovat na ilegální stránky se škodlivým obsahem a navíc hodlá vypracovat kodex, jímž se mají řídit provozovatelé stránek poskytujících prostor lidem ke zveřejňování vlastních videoklipů či písemných projevů. UKCCIS se také zaměří na boj proti videohrám násilného charakteru a bude prostřednictvím webu šířit osvětové kampaně.

„Jsme odhodláni učinit vše, co je v našich silách, abychom zajistili, že prostředí internetu bude pro děti bezpečné,“ zdůraznila Smithová v prohlášení oznamující ustavení rady. Ujistila, že „rada bude mocným svazkem některých našich klíčových hráčů poskytujících pomoc rodičům a poradenství dětem,“ dodala ministryně. 

Vznik rady je reakcí na ostrou kritiku veřejnosti volající po přísnějším postupu vůči násilným videohrám a také proti násilnickému obsahu řady webových stránek stejně jako proti webovým adresám poskytujícím návody k sebevraždám.