Digitalizace v Česku se rozjela naplno

Praha - Pomocí vrtulníku dnes České radiokomunikace instalovaly novou anténu na vrchol pražské žižkovské věže. Nový vysílač umožní naplno spustit digitální zemské vysílání v okolí Prahy, obdobné kroky čekají například Ostravu nebo Plzeň. Nahrazování dosavadního analogového vysílání za to digitální je tak v České republice v plném proudu. Celý proces výměny by měl být ukončen v roce 2012.

O Vánocích bude moci přijímat digitální vysílání zhruba 60 % občanů České republiky. Neplatí však, že v každé z digitalizovaných lokalit budou všechny televizní programy digitální, ale záleží na tom, kde který operátor spustí svůj multiplex. Informoval o tom Jan Potůček ze serveru Digizone.cz.

Komplikace s digitalizací objasnil následovně: „Pro to, aby se mohlo spustit vysílání digitálních sítí, se musí uvolnit analogové kmitočty. Tím, že se analogové kmitočty soukromých televizí budou vypínat, až v průběhu příštího roku a po regionech, mohou se jednotlivé multiplexy rozšiřovat pouze postupně. Synchronizovaně by bylo možné přecházet jen v případě, že by Nova a Prima v roce 2006 podpořily technický plán přechodu, což se nestalo. Toto je krizová varianta,“ dodal Potůček.

Již nyní se mluví o tom, jaké využití budou mít po digitalizaci zbylé kmitočty. O tom, co se stane s kmitočty, které zbudou po digitalizaci, se zatím jedná. Největšími favority jsou systémy DVBH sloužící k pozemnímu vysílání pro mobilní telefony nebo HDTV, tedy zemské vysílání ve vysokém rozlišení obrazu.

Konečné rozhodnutí záleží na Českém telekomunikačním úřadu a padnout by mělo začátkem příštího roku. „Mluvit o tom můžeme až ve chvíli, kdy se uvolní kmitočty. Co se týká DVBH, kmitočty již byly vyhrazeny, ale bude potřeba vypsat výběrové řízení na operátora tohoto multiplexu,“ informovala Jaroslava Nováková z Českého telekomunikačního úřadu.

Dnešní výměna antény na Žižkově neznamená, že by Praha zcela přišla o analogové vysílání, zatím se to týká jen druhého programu České televize ČT2. K úplnému vypnutí dojde až v dubnu příštího roku, na podzim 2010 bude následovat například Plzeňsko. V tu chvíli už budou moci tamní obyvatelé sledovat všechny televizní programy jen digitálně.

Více informací o digitalizaci, jejích přípravách a postupu, najdete na stránkách Digitalizace televizního vysílání webu ČT.