Prodej vydavatelství Economia dostal od antimonopolního úřadu zelenou

Brno - Vydavatel týdeníku Respekt Zdeněk Bakala může koupit vydavatelství Economia. Obchod dnes posvětil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podle jeho Předsedy Martina Peciny spojení Respektu a Economie, která vydává například Hospodářské noviny, žádné zásadní změny na mediálním trhu nezpůsobí.

Bakala získá ve vydavatelství 88,36procentní podíl. Část z něj chce převést na management Economie. O jakou část se ale bude jednat, zatím není známo. Stejně tak ani jedna ze zainteresovaných stran nezveřejnila, kolik Bakala za podíl ve vydavatelství zaplatí. Původní zveřejněné představy dosavadního majitele firmy Handelsblattu hovořily o více než 100 milionech eur. Podle odborníků je však tato částka přemrštěná.

Prodej Economie se táhne již téměř rok a je nesmírně bouřlivý. Mezi zájemci se totiž objevily i firmy jako akciová společnost Mladá fronta, která ovšem nemá nic společného s deníkem MF Dnes. Mladá fronta je pověstná neprůhledným hospodařením, jež vyvolává domněnky, že se v podniku perou špinavé peníze. Proti prodeji Economie tomuto nespolehlivému zájemci se však postavil Syndikát novinářů ČR.

Nakladatelství Economia vydává kromě již zmíněných hospodářských novin celou řadu dalších titulů. Do jeho portfolia patří celá řada odborných periodik, například Ekonom Marketing & Media, Hotel & Spa, Obchodní věstník, Bankovnictví, Právní rádce nebo Stavitel.