Vietnamský novinář, který psal o korupci, stráví dva roky ve vězení

Hanoj – Vietnamský novinář Nguyen Viet Chiena z listu Thanh Nien byl odsouzen ke dvouletému vězení. Zločin spáchal podle soudu také Nguyen Van Hai z listu Tuoi Tre, ten však dostal dvouletý podmíněný trest. Řízení se týkalo tři roky staré události, kdy žurnalisté referovali o korupci na ministerstvu. Justice komunistického státu je odsoudila kvůli údajnému zneužití pravomocí. Nguyen Viet Chiena vinu odmítl, což je podle vietnamského disidenta Nguyena Cuonga hlavní důvod, proč skončil na rozdíl od svého kolegy ve vězení.

Odsouzení žurnalisté psali o dění na vietnamském ministerstvu dopravy. Několik zaměstnanců odobru, který má na starost finance ze zahraniční pomoci, údajně zpronevěřilo peníze. Využívali je prý především k sázkám na evropské fotbalové kluby. Novinářům dal informace policejní důstojník, který zpronevěru vyšetřoval.

Oba novináře zadržela policie letos v květnu. Byli obviněni, že informace v článcích o dění na ministerstvu byly falešné, a ze „zneužívání svobodných a demokratických práv k narušení zájmů státu a zákonných práv organizací i občanů“.

Podle Nguyena Cuonga, vietnamského disidenta, který musel odejít z vlasti a usadil se v Česku, je podobně tvrdý zásah státní moci vůči novináři spíše ojedinělý. Dodává ale, že omezení, která uplatňuje státní komunistická moc vůči vietnamským médiím, občany tohoto asijského státu příliš nezajímají. „Mám pocit, že se Vietnam stáhl před světem,“ řekl Nguyen Cuong.

Disident se ale domnívá, že by se situace mohla změnit díky tomu, že vietnamská ekonomika rychle roste a země začala zajímat západní investory. „Je velký rozdíl mezi lidmi žijícími ve velkoměstech jako v Hanoji nebo v Ho Či Minově Městě a lidmi, kteří žijí na venkově,“ dodává ale.

Vietnam je jednotný komunistický stát od roku 1976, kdy tehdejší  Severní Vietnam ovládl nekomunistickou jižní část země a skončila tak dvacetiletá série válek, do které významně zasahovaly obě strany probíhající studené války.