Největší operace v rámci digitalizace televizního vysílání proběhla bez komplikací

Praha - V noci na 31. října proběhla dosud největší operace v oblasti digitalizace televizního vysílání v České republice. V rámci akce byl ukončen provoz čtyř analogových vysílačů ČT2, skončilo vysílání přechodné digitální terestrické sítě A a současně byla spuštěna řada vysílačů sítě 1. Tím se podstatně rozšířilo pokrytí republiky digitálním pozemním vysíláním.

České Radiokomunikace dnes v časných ranních hodinách spustily provoz veřejnoprávní sítě pro zemské digitální TV vysílání čtyř programů České televize a několika stanic Českého rozhlasu. Signál je nyní na trvalých kmitočtech dostupný pro téměř tři pětiny obyvatel České republiky. Zároveň již byla spuštěna síť Českých radiokomunikací určená komerčním stanicím Nova a Prima, zatím však pouze v Praze. V dalších regionech včetně Brna a Ostravy se tak stane v průběhu dnešního dne, přičemž přístup k síti s Novou a Primou by měla mít polovina lidí v ČR.

Veřejnoprávní multiplex nyní šíří už desítka vysílačů. Jejich signál je dostupný na 49,8 % území státu. Již 57,2 procenta obyvatel České republiky tak může přijímat pozemní cestou programy ČT1, ČT2, zpravodajskou stanici ČT24 i sportovní ČT4 v digitální kvalitě, navíc má k dispozici doplňkové digitální služby jako elektronický programový průvodce (EPG) a naladí i stanice Českého rozhlasu.

Českou televizi i Novu již přes zemské digitální TV vysílání (zkráceně DVB-T) bylo možné naladit, ale dosud až na výjimky pouze na dočasných kmitočtech v takzvané síti A, provozované ČRa. Prima vysílala v síti označované písmenem B. Síť A se nyní rozdělí na sítě označované číslicemi 1 a 2, první pro veřejnoprávní média, druhá pro komerční TV. Síť B se změní v trvalou síť číslo 3, kterou provozuje Czech Digital Group.

Pro diváky to znamená, že pokud již sledovali DVB-T díky set-top boxům nebo přes televizory se zabudovaným digitálním tunerem, musí nyní své přístroje přeladit na nové kmitočty.