ČT uvažuje o televizních poplatcích i za počítač s internetem

Praha - Česká televize opět zvažuje, zda by se neměl v budoucnu platit televizní poplatek za každý počítač, který je schopný příjmu televizních programů přes internet. Ministerstvo kultury ale bude v rámci novely mediálních zákonů navrhovat, aby zůstal zachován současný stav.

Mluvčí ČT Ladislav Šticha potvrdil, že varianta zpoplatnění všech počítačů, nejen těch s TV kartou či tunerem, existuje. „Zvažujeme všechny varianty, právě s ohledem na rozvoj technologií,“ uvedl. Podle něj by měly být stejné podmínky pro různý příjem signálu. Sledovat ČT24 lze přitom v současné době různými způsoby včetně internetu. Není tak podle Štichy moc fér, že některý divák ČT24 platí poplatky a jiný, který sleduje program pouze přes internet, ne.

„Hodláme zachovat úpravu jako nyní, ale ještě nemáme reakci z České televize. V pracovní verzi, kterou máme na stole, nechceme TV vysílání šířené internetem zpoplatnit. Ale je to pracovní návrh,“ řekla v vrchní ředitelka sekce ministerstva kultury Petra Smolíková.

Návrh na novelu mediálních zákonů nyní v pracovní verzi vypracovalo ministerstvo kultury a rozeslalo jej k připomínkám, mimo jiné právě také ČT. Nová směrnice mimo jiné zavádí neutralitu způsobu, jakým je TV signál šířen. V současné době je přitom možné sledovat i na internetu TV programy, jejichž provozovatelé přitom nepotřebují licenci od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Zároveň je také možné sledovat přes internet bez TV karty v počítači.

O tom, že by se poplatky platily za počítače s možností připojení na internet, uvažovala Česká televize i Český rozhlas již před třemi lety. Tehdejší úvahy se týkaly zejména právnických osob. Nakonec ČT a ČRo usoudily, že zatím poplatky za počítače se zvukovou kartou a připojením na internet, přes které lze sledovat TV programy a poslouchat rádia, vybírat nebudou. Podle tehdejších vyjádření zástupců ČRo a ČT totiž nebylo tehdy možné dát na celý problém jednoznačnou odpověď.

Dosud se platí poplatky pouze za počítače vybavené televizní kartou či digitálním tunerem, a to pouze tehdy, pokud je jediným zařízením schopným v domácnosti přijímat TV programy. Vyplývá to z vyjádření zástupců obou institucí.