Nový trestní zákoník prý omezí svobodu tisku

Praha – Novela českého trestního řádu, kterou nedávnou schválili poslanci, omezí svobodu tisku. Takový názor má Evropská asociace vydavatelů novin (ENPA), která na své valné hromadě v Praze vyzvala členské země Evropské unie, aby upustily od pokusů přijímat opatření, která jsou v rozporu se základními právy a svobodou vyjadřování a přístupu k informacím. Novelizovaný český trestní řád je prý dobrým příkladem takových snah. Předseda asociace Valdo Lehari uvedl, že vydavatelé považují za problematickou pasáž zakazující zveřejňování odposlechů.

„ENPA vyjadřuje své obavy kvůli pokusům na národní úrovni omezit svobodu tisku či novinářských aktivit, předkládané v souvislosti s úpravami zákonů, jako je například u nového trestního zákona zde v České republice,“ píše se v deklaraci vydavatelského sdružení.

Zákaz zveřejňování odposlechů, kterou před týdnem chválila Poslanecká sněmovna, podle ENPA omezuje možnosti médií referovat o zločinech. Čeští zákonodárci naopak tvrdí, že tak bude lépe chráněno soukromí lidí, kteří se stali obětí zločinu.

Evropská asociace vydavatelů novin považuje za problém ohrožující tištěná média také úřední omezování reklamy. Evropská unie totiž připravuje novou úpravu reklam na automobily. Podobně jako někdejší reklamy na cigarety obsahovaly varování o škodlivosti kouření, měly by inzeráty na auta obsahovat informace o emisích daného modelu.

Asociace zároveň na valné hromadě vyzvala evropské státy, aby na vydávání novin uplatnili nulovou DPH, jak již učinila Belgie nebo Spojené království.