Vietnam chce zpřísnit kontrolu internetových blogů

Hanoj - Vietnam se rozhodl dále zpřísnit faktickou cenzuru blogů. V novém oběžníku, o němž dnes informuje agentura AFP, vláda blogerům, účastníkům internetových debat, zakazuje stavět se proti státu a poškozovat společenský pořádek.

Podle nejnovější směrnice blogy musí sloužit k šíření osobních údajů, dat a informací. Už od srpna je ve Vietnamu zakázáno se na internetu stavět proti státu, poškozovat národní bezpečnost, pořádek a sociální bezpečnost, stejně jako sabotovat národní jednotu a vyzrazovat státní, vojenská a ekonomická tajemství.

Začátkem prosince náměstek ministra informací v oficiálním tisku vysvětlil, že Hanoj nechce zasahovat do soukromého života blogerů, ale poskytnout jim jen rámec k tomu, aby pochopili rozsah aktivit, jež jsou jim dovoleny. Anglicky vycházející deník Thanh Nien naznačil, že vláda prý má v úmyslu kontaktovat internetové giganty Google a Yahoo! a spolupracovat s nimi, aby pro blogery vytvořila „nejzdravější a nejlepší možné prostředí“.

Tyto firmy by měly vytvářet databáze o blozích, které spravují, a na požádání je dodávat státním agenturám. Ty pak mají za úkol eliminovat veškerý obsah, který by porušoval zákony. Internet umožňuje Vietnamcům, aby se vyjadřovali s takovou mírou svobody, která je nemyslitelná v klasických médiích, jež komunistický režim přísně kontroluje.

V posledních měsících se na blozích objevují zvláště materiály o územním sporu kolem dvou souostroví v Jihočínském moři - Spratleyho a Paracelských ostrovech, na něž si vedle dalších zemí činí nárok i oba komunističtí spojenci, Vietnam i Čína. Mimořádně citlivé téma vyvolalo před rokem dokonce demonstrace, které jsou ve Vietnamu něčím zcela nezvyklým. Úřady je také rychle potlačily. Ve vietnamských oficiálních médiích se o sporu informuje zcela výjimečně a vždy jen stroze.

Mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) řadí Vietnam mezi země, které se vůči internetu chovají „nepřátelsky“. Ve snahách o prohlubování cenzury na internetu jde Vietnam ve šlépějích svého velkého čínského bratra. Několik blogerů a uživatelů internetu už vietnamská justice poslala za mříže. V prosinci potvrdila trest dvou a půl let vězení pro blogera z Hanoje, který je znám pod přezdívkou Bůh Cay.

Ten byl uznán vinným z daňového úniku, ale RSF je přesvědčena, že pravou příčinou odsouzení byly kritické postoje blogera, které zaujímal vůči politice Pekingu právě v oblasti Jihočínského moře.