Zdravotničtí odboráři zahájili vydávání vlastních novin

Praha - Zdravotnické odbory začaly vydávat ve spolupráci se společností Ambit Media vlastní periodikum pod názvem Zdravotnické noviny. Po schválení ministerstvem zdravotnictví je na dnešní tiskové konferenci představil předseda zdravotnických odborů Jiří Schlanger. Stejný titul však vydává přes nesouhlas ministerstva také akciová společnost Mladá fronta, ta v reakci poukázala, že spor se řeší soudně.

Společnost Ambit Media, která se bude na produkci „schválených“ Zdravotnických novin podílet, vydává také časopisy Rodina a zdraví, Fitstyl, Florence a Freshmagazine. Nové periodikum se má stát odborným fórem zdravotnictví a sociální péče a první půlrok budou noviny vycházet ve dvojčíslech.

O značku „Zdravotnické noviny“ se vede soudní spor

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče a ministerstvo tvrdí, že jsou jedinými vlastníky ochranné známky. To nedávno potvrdil Úřad průmyslového vlastnictví, není to však rozhodnutí soudní. Vydavatelství Mladá fronta oponuje. „Nárůst předplatitelského kmene Zdravotnických novin z produkce vydavatelství Mladá fronta na rok 2009 svědčí o pevné pozici zavedeného odborného titulu,“ řekl mediální zástupce vydavatelství Michal Donath.

Schlanger informoval, že oslovili vydavatele stejnojmenného titulu až ve chvíli, kdy bylo jasné, že ministerstvo a odborový svaz mají k vydávání patřičné oprávnění. Podle něj ale akciová společnost Mladá fronta vydává ZN nadále, přestože k nim nemá žádný vlastnický vztah a ani se nikdy nepokusila vydávání legalizovat. Na trhu tak budou Zdravotnické noviny dvoje.

Značka Zdravotnické noviny patřila ministerstvu a zdravotnickým odborům historicky, tvrdí Schlanger. Týdeník pro zaměstnance ve zdravotnictví začal vycházet v 50. letech minulého století. Přes několik vydavatelů se značka dostala bez souhlasu odborů a ministerstva k akciové společnosti Mladá fronta. Ministerstvo již v září zakázalo všem organizacím, které řídí, Zdravotnické noviny odebírat.