Odpůrci Rady ČRo na happeningu „pohřbili kvalitní kulturu“

Praha - Odpůrci Rady Českého rozhlasu, kteří jsou sdružení do několika občanských iniciativ, dnes přinesli před budovu rozhlasu pohřební věnce. Symbolicky tak pohřbili alternativní žánry a "kvalitní kulturu" ve vysílání rozhlasu. Akce se zúčastnilo přibližně třicet lidí, část z nich poté navštívila pravidelné zasedání rady.

Věnce na černých stuhách nesly nápisy typu „Za české funky“, „Za český hip hop“ nebo „Alternativní kultura“. Happening uspořádaly společně iniciativy Nechceme přeladit, nemáme kam, ProWave a Gorily on-line. Akce má podle pořadatelů upozornit na údajnou nekompetentnost rady, zejména při jejích rozhodnutích kolem Radia Wave. 


Protest se obešel bez incidentů, pouze na vrátnici rozhlasu došlo ke slovní přestřelce, když ochranka s poukazem na malou kapacitu zasedací místnosti rady odmítla vpustit dovnitř všechny účastníky demonstrace. V jednací místnosti rady poté aktivisté mlčky vystavili transparent „Dobrá rada na zlato“ a demonstrativně snědli jogurt značky Florian. Předseda rady se totiž jmenuje Jiří Florian.

Aktivistům se nelíbí například zrušení analogového vysílání Radia Wave nebo plány na ukončení multimediálního projektu Odhalení o životě goril v pražské zoo. 

Rada již v minulosti řadu výhrad odmítla. Vypnutím analogového vysílání Radia Wave podle ní došlo k „nápravě právního stavu“. Wave mělo být údajně od začátku pouze digitální stanicí a jeho vysíláním v analogu byl porušen zákon. Osud projektu Odhalení je podle rady plně v kompetenci vedení rozhlasu, které jeho zrušením nijak neporuší zákon.