Vydavatelé chtějíí, aby prezident nepodepsal zákaz zveřejňování odposlechů

Praha – Prezident Václav Klaus je poslední, kdo může zvrátit schválení novely trestního řádu, která mimo jiné znemožňuje zveřejňovat v médiích odposlechy. Na hlavu státu se proto obrátily Unie vydavatelů a Světová asociace novin s žádostí, aby zákon vetoval. V dopise podepsaném předsedou Sekce deníků Unie vydavatelů Petrem Markem a viceprezidentem Světové asociace novin Michalem Klímou je mimo jiné řečeno, že nikoliv stát, ale novináři a vydavatelé mají určovat, co bude možné publikovat, a to za následného soudního dohledu v rámci řízení o ochraně osobních práv.

„Prosíme vás, vážený pane prezidente, abyste pod novelu zákona nepřipojil svůj podpis a zamezil tím, aby vstoupila v planost,“ píše se v dopise. Za nepřijatelné považují vydavatelé ustanovení, podle kterého by za porušení zákazu zveřejnit odposlechy mělo hrozit až pětileté vězení a citelná finanční pokuta.

Marek a Klíma v této souvislosti připomínají, že novináři mohou získat jen ty dokumenty, které pronikly systémem ochrany, a jsou tedy přístupné jiným lidem. „Žádáme, aby nebylo bráněno médiím o takové situaci a obsahu takových dokumentů informovat za předpokladu, že na zveřejňování takových informací bude dán veřejný zájem,“ zdůrazňuje se v dopise, který v úterý převzala Kancelář prezidenta republiky.

S dodatkem novely trestního řádu, která zakazuje zveřejňovat v novinách odposlechy, přišel poslanec ODS Marek Benda. Líbil se poslancům obou největších stran, ustanovení ale kritizoval Senát a vrátil novelu zpět do dolní komory. Ta ale senátory opět přehlasovali. V případě, že prezident legislativu podepíše, nebude nic bránit tomu, aby začala platit.