Klaus nebude vetovat novelu o odposleších, ústavě prý neodporuje

Praha - Prezident Václav Klaus nebude i přes naléhání novinářů vetovat novelu trestního řádu, která znemožňuje zveřejňování odposlechů. Klaus to napsal v dopise adresovaném předsedovi Syndikátu novinářů Miroslavu Jelínkovi, který prezidenta žádal, aby spornou normu odmítl. Dopis byl zveřejněn na webu syndikátu.

„Protože ani z hlediska ústavnosti nevidím v tomto zákoně, který Poslanecká sněmovna přijala velkou většinou, žádný zjevný problém, zákon k novému projednávání Parlamentu vracet nebudu,“ napsal Klaus syndikátu. 

Se stejnou žádostí se na prezidenta obrátila rovněž Unie vydavatelů, Světová asociace novin, mezinárodní organizace Reportéři bez hranic (RSF) i 14 šéfredaktorů významných českých médií. Novelu trestního řádu kritizovali i další novináři, včetně evropských vydavatelů sdružených v organizaci ENPA.

Dopis proti zákazu zveřejňování odposlechů dostala kancelář prezidenta ve středu odpoledne, nad rychlostí jeho reakce se proto pozastavil například i politolog Jan Kubáček: „Překvapilo mě, že prezident odvětil velmi rychle a ozřejmil své rozhodnutí. To nebývá zvykem ani u Václava Klause. Většinou vyčkává, nechá si ke všemu vytvořit podklady.“

„Rozhodnutí prezidenta republiky mě mrzí, a to zejména proto, že by se při jeho vetu nejednalo o nějaký bianco šek pro uveřejňování odposlechů,“ uvedl Robert Čásenský, šéfredaktor Mladé Fronty Dnes.

Zastánci zákazu zveřejňování odposlechů tvrdí, že odposlechy jsou vážným zásahem do osobnostních práv a nemohou sloužit ke skandalizaci lidí. 

S tím se ztotožňuje i Klaus. „Protizákonné zveřejňování policejních a jiných odposlechů před jejich soudním projednáním významně zkracuje a ohrožuje práva nevinných občanů. Jen soud může říci, zda odposlech přispěl k odhalení případné trestné činnosti, či nikoli. Tuto roli v demokratickém státě nemůže nahrazovat kdokoli jiný, tím méně různí senzacechtiví novináři,“ uvedl.

Zřejmě ale zákaz zveřejňování odposlechů před ústavním soudem nakonec skončí. Někteří senátoři už nyní shánějí podporu pro podání ústavní stížnosti.