Šimpanz neměl zesměšnit Obamu, nýbrž zákon, omlouval se NY Post

New York – Deník New York Post se omluvil za karikaturu ze šimpanzem, kterou řada Američanů považuje za rasistickou. Policisté, kteří agresivního šimpanze v pondělí zastřelili, v komiksu dodávají, že další protikrizový balíček bude muset připravit někdo jiný. Redakce newyorského bulvárního listu v omluvě uvedla, že se jednalo výhradně o kritiku stimulačního balíčku. Řada čtenářů ovšem chápala karikaturu jako přirovnání amerického prezidenta Obamy, který balíček předložil, k opici. Omluva ale podle prohlášení listu neplatí pro ty, s nimiž měl New York Post v minulosti spory a kteří incident s karikaturou berou jenom jako záminku pro odplatu.

Před sídlem New York Post na Manhattanu se ve čtvrtek místního času konala demonstrace vedená aktivistou Alem Sharptonem. „Konec rasismu,“ křičeli demonstranti a žádali, aby mediální magnát Robert Murdoch, jehož společnost News Corp vlastní New York Post, šel do vězení. „Přijde mi, že nás všechny považují za šimpanze,“ řekl Sharpton. „Zjistí ale, že jsme lvi,“ dodal.

Sharpton řekl, že se chce sejít se zadavateli reklamy v New York Post a vyzvat je, aby v tomto deníku neinzerovali. Zároveň vzkázal obyvatelům New Yorku, aby list bojkotovali.