STV stále nemá rozpočet, čeká na státní dotaci

Bratislava - Rada Slovenské televize (STV) ani na dnešním zasedání neschválila rozpočet veřejnoprávní televize na letošní rok. Část členů rady nesouhlasila s plánem omezit vysílání části programů a pořadů, kterým vedení STV reagovalo na aktuální nedostatek peněz v televizi. Bývalý předseda rady Bohumír Bobocký materiálu vytkl, že vedení ho sestavilo se snahou dokázat, že STV potřebuje státní dotaci.

Loni měla STV podle schváleného rozpočtu hospodařit asi s 83 miliony eur (2,4 miliardy Kč), přičemž se předpokládalo, že náklady na provoz přesáhnou příjmy. Začátkem tohoto roku ředitel televize Štefan Nižňanský žádal státní dotaci 19,9 milionu eur, v opačném případě by podle něj bylo nutné propustit 250 až 300 zaměstnanců, omezit vysílání či zastavit sportovní kanál STV 3. Ministerstvo kultury v minulosti dotaci ze státního rozpočtu odmítalo, ale nedávno připustilo, že STV by další peníze mohla získat.

Slovenská televize stejně jako veřejnoprávní Slovenský rozhlas získává peníze hlavně z povinných příspěvků od lidí či firem. Loni nahradily takzvané koncesionářské poplatky poplatky za službu veřejnosti. Od změny se očekávalo zvýšení příjmů veřejnoprávních médií.