Rada ČRo vyzvala ředitele Kasíka, aby zvážil rezignaci

Praha - Generální ředitel Českého rozhlasu (ČRo) Václav Kasík by měl podle většiny členů Rady ČRo zvážit odchod z funkce. Důvodem je porušení zákona, kterého se měl Kasík dopustit tím, že před lety jmenoval Libora Křivku do funkce ředitele svého sekretariátu bez ověření jeho lustračního osvědčení. Informaci přinesl server DigiZone.cz.

Podle serveru dnes radní vyzvali Kasíka, aby zvážil rezignaci, pěti hlasy proti třem. Protinávrh radní Marie Ptáčkové, aby Kasík kvůli porušení zákona nedostal pravidelné prémie, neprošel. Hlasovali pro něj pouze dva radní a šest jich bylo proti. Pokud by Kasík dobrovolně neodstoupil z funkce, mohou radní hlasovat o jeho odvolání. K němu ale potřebují podle zákona šest hlasů.

Sekretář na seznamu kontrarozvědky 

Bývalý Kasíkův sekretář Libor Křivka nastoupil do ČRo v roce 2001 a pracoval v něm až do loňského léta, kdy média odhalila jeho jméno na seznamu členů komunistické kontrarozvědky. Křivka poté na svoji funkci rezignoval a z rozhlasu odešel; dodnes však tvrdí, že se v seznamu objevil omylem. Kasík už dříve radním řekl, že povinnost získat od Křivky lustrační osvědčení opakovaně delegoval na personální oddělení ČRo.

Rada ČRo má ze zákona devět členů, v nynější radě ale jeden člen chybí, takže pro odvolání Kasíka by muselo hlasovat šest z osmi radních. Rozložení sil v radě zatím nedává odpůrcům Kasíka jistotu, že by se jim odvolání ředitele podařilo.