Francouzští poslanci zamítli zákon proti internetovému pirátství

Paříž - Francouzské Národní shromáždění dnes nečekaně odmítlo návrh zákona proti internetovému pirátství. Zákon má umožnit dočasné odpojení internetu lidem, kteří si na něm nezákonně nahrávají hudbu a filmy. Zároveň měl vytvořit vládní agenturu, která by tyto lidi vyhledávala a trestala. V obou případech by šlo o světovou premiéru. Hlasování se zúčastnil zlomek poslanců a vláda věří, že v příštím hlasování zákon projde.

Poslanci přitom už návrh v prvním čtení schválili a souhlas s ním vyslovil i Senát. Ten do něj však vnesl další zpřísnění - internetoví piráti by během odpojení internetu na dva měsíce až rok byli povinni dál za něj platit předplatné. To se nelíbilo některým poslancům Národního shromáždění, kam byl návrh ze Senátu poslán zpět k definitivnímu schválení.

Levicová opozice i část vládních poslanců se domnívá, že text je příliš tvrdý, když počítá s dvojitým trestem, a podle některých také porušuje osobní svobody a soukromý život. Opozice se domnívá, že tento systém sankcí nepřinese další příjmy umělcům a brání jen zájmy hudebních vydavatelství. Proti přísnosti zákona se postavili i někteří umělci jako Catherine Deneuveová či Chiara Mastroianniová, podle kterých je to „ústavně pochybné“. Také poskytovatelé internetu jsou jen pro pokuty.

Vláda chce o zákonu hlasovat znovu

Vláda se ale nevzdává a hodlá zákon při novém hlasování parlamentu 28. dubna nakonec prosadit, potvrdila ministryně kultury Christine Albanelová. Zákon podle ní není mrtvý, jen zbrzděný. Poslanec vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP) Jean-François Copé usoudil, že se dnes jednalo o „malé propásnutí“ jedné příležitosti. Případné neschválení zákona ani v příštím hlasování by podle místních komentářů bylo políčkem pro prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) usoudila, že francouzský text by se měl stát „příkladem pro zbytek světa“.