Strana zelených vyzvala ředitele ČT k rezignaci

Praha - Strana zelených vyzvala generálního ředitele České televize Jiřího Janečka, aby rezignoval na svou funkci. Vadí jí, že ČT odvysílala rasistický předvolební spot Národní strany. Tím televize podle zelených vážně pochybila. Ředitel Janeček po prvním odvysílání rozhodl o stažení klipu a podání trestního oznámení na Národní stranu. Zelení ale Janečkovi vyčítají i další pochybení. „Česká televize ani její generální ředitel se k výrokům politiků, které pronesou v průběhu předvolebního boje zásadně nevyjadřují,“ okomentoval výzvu mluvčí televize Ladislav Šticha.

ČT odvysílala 20. května v rámci kampaně před volbami do Evropského parlamentu klip Národní strany, která v něm nabídla konečné řešení otázky cikánské. Premiér Jan Fischer a ministr pro lidská práva Michael Kocáb to vzápětí označili za porušení zákona a ministr vnitra Martin Pecina oznámil, že pravděpodobně připraví návrh na rozpuštění Národní strany.   

Podle zelených odvysíláním spotu ředitel Janeček závažně selhal při plnění úkolů, které mu ukládá zákon o ČT a kodex ČT. Janeček také podle nich nese za odvysílání spotu přímou odpovědnost. „Nezávisle na tom, že jeho funkční období končí, tak je principiálně správné vyzvat ho k rezignaci, protože nezvládá,“ uvedl předseda strany Martin Bursík.

Zelení Janečkovi vyčítají i některé jiné prohřešky, například údajné dosazování lidí na posty v televizi bez výběrových řízení nebo případ daňového nedoplatku ve výši 300 milionů korun, který musí televize zaplatit. Navrhují proto, aby Rada ČT Janečka na tato pochybení upozornila, vyhodnotila je a případně ho odvolala. Janečkovi však jeho mandát stejně končí, a to již 16. července. O novém řediteli by měla rozhodovat rada, do které nyní mají poslanci zvolit celkem šest nových členů.