V USA končí analogové vysílání

New York - Od dnešního dne přecházejí Spojené státy americké výhradně na digitální televizní vysílání. Dvakrát odložená celoplošná digitalizace se týká zhruba čtrnácti milionů amerických domácností, které jsou závislé na pozemním vysílání. Ostatních téměř 100 milionů domácností přijímá signál prostřednictvím kabelu nebo satelitu, a přechod na digitální vysílání se jich tak nijak nedotkne.

Uvolněné frekvence vláda prodala za 20 miliard dolarů telekomunikačním společnostem, které díky nim budou moci nabízet nové služby spojené zejména s vysokorychlostním internetem. Na části vln má také začít fungovat nová komunikační síť pro instituce zajišťující bezpečnost a pomoc v tísni.

Na pořízení konvertorů, které na americkém trhu vyjdou na 50 až 80 dolarů (1000 až 1600 korun), dostali Američané od vlády 40 dolarů. Každá rodina měla nárok na poukázku s příspěvky na dva set-top boxy. Peníze ve federálních fondech však loni koncem roku došly, stejně jako zásoby konvertorů. Vláda tak byla nucena požádat Kongres, aby už oznámený termín celoplošné digitalizace přesunul ze 17. února na 12. června. Původně byl ovšem přechod plánovaný už na rok 2006.

Digitalizaci v USA provázejí potíže

Přechod na digitální vysílání, který stál čtyři miliardy dolarů, provázely zmatky, za něž tisk často přičítal odpovědnost špatně vedené osvětové kampani. Kritika zněla na adresu úřadů, které se údajně soustředily jen na informace o potřebě set-top boxů, ale dlouho otálely s tím, aby lidem oznámily, že možná budou potřebovat i jiná zařízení nebo častěji své televizory ladit.

Další potíže je možné očekávat hned poté, až se z asi tisícovky vysílačů, které dosud zajišťovaly analogové vysílání, začne od soboty šířit pouze digitální signál. Řada domácností patrně zjistí, že bude potřebovat úpravy antény nebo zařízení pro zesílení signálu, varují odborníci.

Zájem o kabelovou a satelitní televizi vzrostl

Televizní stanice, které šíří program pomocí vysílačů, předpokládaly, že po digitalizaci někteří diváci odhlásí placený kabelový příjem a vrátí se k bezplatnému pozemnímu vysílání. Místo toho ale vzrostl zájem o kabelovou a satelitní televizi. Za uplynulý rok přešlo na tuto formu vysílání pět procent domácností. Po přechodu na digitální vysílání očekává odvětví placené televize dalšího půl milionu předplatitelů.

Spojené státy jsou na severoamerickém kontinentu v digitalizaci nejdál. Kanada se na ni chystá v srpnu 2011 a Mexiko až koncem roku 2015. V Evropě byla průkopníkem digitální televize Británie, která s ní začala před 11 lety. Zcela bez analogového vysílání už jsou Lucembursko a Nizozemsko. Českou republiku to čeká v polovině roku 2012.

Set-top box
Set-top box
Více fotek
  • Set-top box autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/197/19603.jpg
  • Příjem televizního signálu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/197/19604.jpg