V Karlovarském kraji se rozjíždí kampaň k digitalizaci

Karlovy Vary - Starostové obcí v Karlovarském kraji se chystají zapojit do informační kampaně k digitalizaci televizního vysílání. Západní Čechy jsou totiž další z oblastí, kterou letos čeká analogová tma. Nový způsob příjmu televize si ale lidé z Plzeňského a Karlovarského kraje můžou vyzkoušet už dnes, protože Karlovarský kraj pokrývá digitální signál programů České televize ze tří základních vysílačů - Krašov, Klínovec a Zelená hora u Chebu. Lidé na nový způsob příjmu postupně přecházejí a mají řadu otázek.

Ve Stráži nad Ohří, ležící v údolí obklopená Doupovskými a Krušnými horami, šíří analogový signál pomocný vysílač, takzvaný převaděč. Jestli na něm bude i digitální signál, se teprve rozhodne. Podle poradce Národní koordinační skupiny Davida Stádníka má hlavní slovo příslušný operátor, tedy ČT nebo České radiokomunikace, který se rozhoduje na základě měření.

Karlovarský kraj začnou brázdit digihlídky

V kraji mezitím začíná kampaň na podporu digitálního vysílání. Národní koordinační skupina pro digitalizaci požádala o pomoc i starosty. Ti jsou první instancí, kam se chodí občané často ptát. „Byli bychom rádi, aby o digitalizaci věděli, kromě toho budou region brázdit digihlídky,“ tvrdí Rostislav Starý z projektu Digitalizace.

Lidé dostanou do schránek i brožury, v nichž najdou mapy a také veškeré informace a kontakty, kam se v případě problémů obrátit. Rostislav Starý očekává, že situace v krajích bude jiná než v Praze. Většina lidí tu totiž přijímá televizní signál jen z pozemních vysílačů. „Doposud se na nás nikdo s žádnými problémy neobrátil, nicméně všechno může nastat v případě vypnutí signálu,“ dodává starosta obce Oloví Miroslav Flandr.

Karlovarský kraj čeká ukončení analogového vysílání už 30. září. Odborníci proto doporučují připravit se na digitální vysílání včas.