Startuje Koogle, košer verze Googlu

Jeruzalém - "Košer verze" oblíbeného internetového prohlížeče Google byla vyvinuta v Izraeli pro tamní ortodoxní židy hovořící hebrejsky. Její autor Yossi Altman zkonstruoval stránky tak, aby přeskakoval všechny odkazy problematické z hlediska víry. Jeho používání schválili i ortodoxní rabíni. Značka Koogle je slovní hříčkou kombinující název židovské nudlové polévky kugel s názvem slavného internetového prohlížeče. O jejím spuštění informují internetové stránky britského listu The Daily Telegraph.

Ortodoxní židé by při prohledávání internetu mohli narazit na materiály se sexuálním obsahem, což jim jejich víra zapovídá. Tuto situaci řeší nový „košer“ vyhledávač v hebrejštině.

Vyhledávač nabízí odkazy na izraelské zprávy a obchodní centra, ale jeho výsledky jsou filtrovány, aby vyloučily položky, jež jsou pokládány za nepatřičné. „Je to košer alternativa pro ultraortodoxní židy k 'bezpečnému' surfování po internetu,“ řekl Altman agentuře Reuters v Jeruzalémě. „Stránka byla vyvinuta na podporu rabínů, kteří používají web kvůli aktuálnosti svých bohoslužeb,“ dodal.

Video Telefonát Leo Pavláta v pořadu Před polednem
video

Telefonát Leo Pavláta v pořadu Před polednem

S prohlížečem se nedá pracovat v sobotu, což je pro židy svátek, kdy mají zakázáno pracovat či obchodovat. Pokud chtějí uživatelé Kooglu v sobotu hledat informace či poslat e-mail, prohlížeč se zhroutí a nedovolí jim to.