Poslanci nezvolili do Rady ČT žádného z kandidátů

Praha - Poslanci nezvolili do Rady České televize žádného ze tří kandidátů navržených sněmovním volebním výborem. Z kandidátů Jiřího Voráče, Tomáše Řeháka a Václava Nájemníka postoupili do druhého kola Nájemník a Voráč. Zatím není jasné, kdy se druhé kolo volby uskuteční. V Radě ČT tak dál zůstává volné místo po Janu Jařabovi, který na své místo letos rezignoval. Jařabova nástupce volila sněmovna již v květnu, ale nevybrala ho. Nejblíže měl k tomuto místu bývalý poslanec Nájemník. Amerikanista Jařab radu opustil kvůli několikaměsíčnímu přednáškovému cyklu na Linfield College v americkém Portlandu.

Nového člena sněmovna zvolí na dobu zbývající do konce Jařabova původního funkčního období, tedy do 19. března 2014. Rada má 15 členů, jejichž funkční období je šest let. Vždy po dvou letech se třetina rady obměňuje. 

Sněmovna v květnu obsadila pět ze šesti míst v radě, která měla zaplnit. Staronovým radním zvolila jejího současného místopředsedu Jana Prokeše, k němuž přidala režiséra Jiřího Kratochvíla. Tři členy rady vybrala sněmovna už o týden dříve, stali se jimi bývalý senátor ODS Josef Pavlata, Petr Koutný a někdejší mluvčí ministerstva financí Jaroslav Dědič.