ČT spouští v západních Čechách další dokrývače digitálního vysílání

Praha - Česká televize v těchto dnech spouští další takzvané dokrývače digitálního vysílání v západních Čechách. Toto opatření má za úkol zlepšit televizní signál veřejnoprávního multiplexu v celkem v šesti lokalitách. Digitální signál Multiplexu 1, tedy čtyř programů České televize, přitom pokrývá už od konce minulého roku Karlovarský kraj. Vládou nařízený Technický plán přechodu určil v této oblasti tři hlavní vysílače - Krašov, Klínovec a Zelenou horu u Chebu.

„Současné vysílání digitální již běží na kmitočtech a na výkonech, které jsou definitivní,“ uvedl poradce Národní koordinační skupiny pro digitalizaci David Stádník. Kvůli horám a další členitosti terénu ale v některých oblastech není signál dostatečný.

Dokrývače zajistí příjem i na komplikovaných místech

„Po vystavění hlavních vysílačů děláme podrobná měření, zejména v lokalitách, kde nám matematické modely indikují nějaký potenciální problém,“ vysvětlil Jiří Vykydal, vedoucí útvaru rozvoje a investic z Českých radiokomunikací. Jak dodal ředitel techniky ČT Rudolf Pop, na základě těchto měření bylo rozhodnuto, že budou vystavěny digitální dokrývače, které divákům i v těchto komplikovaných místech zajistí příjem.

Před nedávnem posílila Česká televize digitální síť v Aši, Mariánských Lázních, Kraslicích a Rotavě. V průběhu července ještě spustí dokrývače v Plzeňském kraji, v Holoubkově a Strašicích. „Zvláštní je to, že v Aši je použit vysílač nebo dokrývač, který pracuje s vertikální polarizací, a to znamená, že se antény musí přetočit o 90 stupňů,“ dodal Pop.
V případě, že budou mít diváci s příjmem i nadále problémy, měli by se obrátit na odborníky. „První, co je pro občana důležité, aby si prověřil zejména svůj přijímací systém, to znamená anténu, svod od antény k televizoru,“ vysvětlil poradce Národní koordinační skupiny pro digitalizaci David Stádník.

Diváci by se měli na přechod na digitální zemské vysílání připravit co nejdříve. Dosavadní analogový signál se totiž na západě Čech vypne už 30. září.

Dokrývače v západních Čechách
Dokrývače v západních Čechách