Kybernetický útok ochromil servery v Jižní Koreji a USA

Soul/Washington - Pravděpodobně kybernetický útok ochromil internetové stránky úřadů jihokorejské vlády, bank i webové portály. Podobným útokům v uplynulých dnech čelily Spojené státy. Tam byly mnohem masivnější, než se původně myslelo, a mířily proti klíčovým americkým institucím a úřadům, včetně Bílého domu. Už od úterý zaznamenaly zhroucení nebo měly problémy s připojením především stránky jihokorejského prezidentského úřadu, ministerstva obrany, parlamentu, několika velkých bank a významného internetového portálu Naver.

Počítačoví piráti se pokusili kromě Bílého domu ochromit americké ministerstvo obrany, newyorskou burzu, akciový trh Nasdaq, Národní bezpečnostní agenturu, ministerstvo vnitřní bezpečnosti, ministerstvo zahraničí, ministerstvo financí a také list The Washington Post. Bílý dům prý na svých stránkách žádné problémy neměl, některá ministerstva ale zaznamenala dočasný výpadek. Podle agentury AP šlo o nejrozsáhlejší kybernetický útok za několik posledních let.

Jak uvedla mluvčí agentury pro bezpečnost informací An Čong-un, útoky jsou pravděpodobně spojeny s kolapsem webových stránek několika vládních agentur ve Spojených státech, ovšem vyšetřovatelé si stále nejsou jistí, kdo za útokem stojí.

Video Jaroslav Olša a Václav Jirovský ve Studiu 6
video

Jaroslav Olša a Václav Jirovský ve Studiu 6

Jaroslav Olša a Václav Jirovský ve Studiu 6

0907

Kybernetický útok na jihokorejské a americké servery

Došlo k zahlcení serverů

První šetření zjistilo, že mnoho osobních počítačů napadl virus, který jim nařídil, aby ve stejné chvíli navštívily velké oficiální servery v Jižní Koreji a USA, a zahltily je tak. Těmto útokům se říká „denial of service“ neboli „odmítnutí služby“. Některé jihokorejské stránky zůstávaly nedostupné nebo nestabilní ještě dnes ráno.

Podle mluvčí se zatím problémy neodrazily ve finančních škodách ani neunikly důvěrné státní či vojenské informace. Útok měl zřejmě za cíl stránky pouze ochromit.

V USA začal útok na Den nezávislosti

V USA neobvykle odolný počítačový útok začal 4. července na Den nezávislosti a přetrval až do nynějšího týdne, v některých případech trval ještě v úterý večer. Napadeny byly stránky ministerstva financí, tajných služeb, federální obchodní komise a ministerstva dopravy.Jak uvedly americké úřady, útoky v Jižní Koreji a Spojených státech spolu mohou souviset. Další podrobnosti o nich ale oficiální místa nechtěla sdělovat. Varovala nicméně státní instituce, aby podnikly kroky ke zvýšení ochrany před takovými útoky.

Několikadenní problémy napadených webových stránek v USA ukazují na to, že šlo o neobvykle dlouhý a promyšlený útok. Stránky ministerstva dopravy například zcela nefungovaly dva dny. „Je to velmi divné. Obvykle se s něčím takovým člověk nesetká,“ řekl agentuře AP Ben Rushlo ze společnosti Keynote System, která sleduje provoz na internetu.

Jihokorejská tisková agentura Jonhap napsala, že podle vyšetřovatelů některé z útoků na místní servery přišly ze zahraničí. Celý kybernetický útok podle nejmenovaného oficiálního činitele nesl znaky metod používaných běžně čínskými hackery. 

Stojí za útokem KLDR? 

Ze Soulu se navíc nyní ozývá, kdo by mohl být pravým viníkem - podle jihokorejských médií má Severní Korea speciální jednotky pro kybernetickou válku, která se snaží nabourat do amerických a jihokorejských sítí, aby získala tajné informace a uvedla je mimo provoz. Podle některých odborníků, ale KLDR nemá pro takové útoky kapacitu. 

Podobný útok proběhl loni v létě během konfliktu mezi Ruskem a Gruzií. Stránky gruzínské vlády a tamních firem začaly čelit výrazně zvýšenému počtu současných požadavků, které se vyznačují útoky typu „odmítnutí služby“. Moskva tehdy podíl na nich odmítla, podle nezávislých západních odborníků se na něm ale podílely tamní tajné služby.

Vlajka USA
Vlajka USA
Více fotek
  • Vlajka USA autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/631/63011.jpg
  • Následky války v Jižní Osetii autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/6/529/52889.jpg