V západních Čechách informují obyvatele digihlídky

Plzeň - Starostové obcí na západě Čech a v částech Ústeckého a Středočeského kraje si mohou zdarma objednávat digihlídky, které přímo na místě pomohou s přechodem na digitální televizní vysílání. Důvodem je, že nejvýkonnější a nejvyšší vysílač na západě Čech, Krašov na severu Plzeňska, ukončí 30. září analogové televizní vysílání a poté bude šířit hlavně do Plzeňského a Karlovarského, ale i do Ústeckého a Středočeského kraje jen digitální signál.

Starostové si mohou digihlídky zdarma objednat, aby jim na místě pomohly s přechodem na digitální vysílání. Informují také lidi na ulicích. Starostové tvrdí, že zájem lidí o informace stoupá víc a víc, jak se termín úplného vypnutí analogu blíží. Mnozí chtějí digihlídek využít. „Předložíme to občanům na webových stránkách a předložíme to zastupitelstvu obce, pokud o to bude zájem,“ tvrdí starosta Chotíkova Vítězslav Blažek (nez.).

Národní koordinační skupina spustila na stránkách digitalne.tv formulář na objednávky. „Digihlídky, které se osvědčily už v Praze, si mohou starostové bezplatně objednat nad rámec stanoveného harmonogramu,“ řekl Duspiva. Tvoří je dvě speciálně proškolené posádky, které projíždí oblastí, kde bude ukončeno pozemské analogové vysílání. Informují občany o tom, jak se na přechod na digitální příjem připravit. Jsou součástí širší informační kampaně, jejímiž pilíři zůstávají webové stránky a bezplatná infolinka 800 906 030. Diváci mohou využít i webové stránky České televize, na kterých je informacím k digitalizaci věnován velký prostor.

Video Reportáž Karla Vovesného
video

Reportáž Karla Vovesného

Ne všichni mohou přijímat signál přímo z hlavních vysílačů a tak se posiluje signál i jinými způsoby. „Nové převaděče, dokrývače mají vyřešit pokrytí signálem v oblastech, které nezachytí signál z hlavních vysílačů,“ uvedl technický ředitel České televize Rudolf Pop.