Vláda souhlasí s návrhem změn při jmenování členů mediálních rad

Praha - Vláda souhlasí s poslaneckým návrhem změn zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, které mají sjednotit a upravit jmenování členů mediálních rad. Návrh předložili poslanci za Stranu zelených. Podle novely by se ve všech radách měl snížit počet členů ze 13 na devět a především by se měla změnit jejich volba. Návrhy na nové radní by měly předkládat různé organizace a jimi navržené kandidáty by pak schvalovala Poslanecká sněmovna a nově také Senát a prezident. Bez ohledu na stanovisko vlády návrh projedná Poslanecká sněmovna, protože jde o poslanecký návrh.

"Stávající právní úpravu jmenování členů rady považují předkladatelé této novely za nevyhovující. Rada by měla být orgánem heterogenním a politicky
nezávislým. Vzhledem k tomu, že všichni jednotliví členové rady jsou vybíráni a navrhováni jediným politickým tělesem, Poslaneckou sněmovnou, je velmi obtížné takové různorodosti a politické nezávislosti dosáhnout, neboť výběr členů rady je nutně determinován aktuální politickou většinou v Poslanecké sněmovně," uvádějí předkladatelé novely ve svém návrhu. 

S plánem na změnu zákona přišli minulý týden také lidovci, kteří tak zareagovali na středeční výzvu stovky českých osobností na přerušení výběru ředitele České televize a změnu systému volby mediálních rad. K dnešnímu dni se pod peticí podepsalo kolem tří set osobností. Do doby změny zákona by měl být podle lidovců pozastaven výběr nového ředitele České televize. Ten by se tak měl volit podle nových pravidel. Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda si je však podle svých slov vědom toho, že do předčasných voleb už sněmovna žádné rozhodnutí neudělá. Proto je podle něj třeba vyčkat.

K vyčkávání se naopak staví skepticky šéf ČSSD Jiří Paroubek. Podle něj je nyní na nějaké řešení pozdě a je potřeba, aby vedení České televize bylo v období před volbami do Poslanecké sněmovny stabilní. „Tento apel nepřichází zrovna v tu nejvhodnější dobu,“ podotkl. Dodal, že pokud by se měl ředitel ČT volit podle nových pravidel, trvalo by minimálně půl roku, než by tato nová pravidla byla schválena a mohla by začít samotná volba.

Logo České televize na budově televizního střediska na Kavčích horách.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24