Děti si na speciálním táboře zkouší, jaké to je být novinářem

Praha - Neobvyklý tábor pro děti odstartoval tento týden v Praze. Mladí táborníci ve věku od deseti do šestnácti let se přímo v profesionální redakci mediálního střediska Futuroom učí novinářskému řemeslu. Děti budou vydávat vlastní týdeník a realizovat i jeho internetovou verzi. To vše za podpory České televize a pod dohledem zkušených žurnalistů.

„Multimediální školicí centrum je zaměřeno na profesionální novináře. Jiří Uher, šéf Futuroomu, ale přišel s myšlenkou udělat tábor pro dětské novináře. To nás všechny nadchlo,“ říká šéfredaktor Matěj Hušek, který je podle svých slov přesvědčen o tom, že je důležité školit i publikum, aby média dobře konzumovalo. „Myslím si, že není nikdy brzy začít a tábor pro děti je dobrý příklad, jak na to jít,“ dodává.

Podle vedoucí oddělení Futuroomu Venduly Fižové je na táboře pozitivní hlavně možnost práce dětí přímo mezi profesionály. „Mohou se dívat, jak se zpracovávají zprávy a následně mají prostor i v redakci, kde se mohou sami učit,“ popisuje Fižová. Děti vedou dva editoři a mladí redaktoři se snaží zpracovat veškeré materiály, které získali v terénu. Kromě zprávy a reportáže si vyzkouší i anketu a rozhovor.

Video Vstup Veroniky Čermákové
video

Vstup Veroniky Čermákové

Hušek dodává, že Futuroom na projektu vedle České televize spolupracuje i se zahraničními partnery. „Například v Německu dělají podobné věci už několik let a podle jejich zkušenosti zhruba deset procent dětí zůstane jako dobrovolní přispěvatelé a pak to dospěje k jejich profesionální kariéře,“ tvrdí Hušek.

Projekt Novinářem na vlastní kůži se doplňuje s doporučením ministerstva školství z loňského roku zavést ve školách mediální výchovu a zajistit tak žákům orientaci v mediální sféře, pochopení principu jejich fungování včetně možného zkreslování informací.

Novinářský tábor pro děti
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24