Kasík chce právní analýzu svého odvolání a audit rozhlasu

Praha - Odvolaný generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík požádá podle své dnešní tiskové zprávy právníky o analýzu svého odvolání. Zároveň vyzval svého nástupce Richarda Medka, aby zadal nezávislý externí audit hospodaření rozhlasu k datu odvolání. Kasík také uvedl, že odvolání je právem rady. "Nemohu však akceptovat důvody, na nichž mé odvolání postavila, a způsob, jakým akt vykonala - odporuje zákonu o Českém rozhlasu," uvedl. "Průběh a rychlost odvolání mne vedou k zamyšlení, zda Český rozhlas nemá být destabilizován před kritickým obdobím mimořádných voleb do sněmovny," dodal. Kasíka odvolala ve středu Rada Českého rozhlasu.

Pro odvolání Kasíka hlasovalo šest radních z osmi, nutných bylo právě šest hlasů. Rada pověřila vedením rozhlasu programového ředitele ČRo Richarda Medka a rozhodla o výběrovém řízení, které se uskuteční nejpozději do tří měsíců. 

Rada ve své důvodové zprávě, kterou citoval její předseda Jiří Florian, uvedla mezi důvody pro odvolání například předražení rekonstrukce budovy Českého rozhlasu v pražské Vinohradské ulici. Mezi výtkami se objevila i kauza Libora Křivky, který vedl sekretariát Českého rozhlasu a neměl lustrační osvědčení. „Kasík přestal splňovat funkce dané zákonem o Českém rozhlasu,“ uvedl Florian. 

Kasík ale upozornil, že chyby, které stanoví zákon jako jediné důvody odvolání, rada nevložila do oficiálního usnesení s rozhodnutím o odvolání. „V usnesení rada pouze konstatovala, že jsem přestal splňovat předpoklady pro výkon funkce. Zákon je ale vyjmenovává jasně a ani v jednom bodu jsem je splňovat nepřestal,“ uvedl Kasík s tím, že odůvodnění odvolání v usnesení rady postrádá oporu v zákonu. 

Kasík se stal generálním ředitelem ČRo v červenci 1999, ve funkci byl potvrzen v květnu 2005 na dalších šest let.

Zasedání Rady Českého rozhlasu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24