TV Óčko od srpna zmizí z DVB-T

Praha - Hudební stanice Óčko ukončí 1. srpna své digitální pozemní vysílání (DVB-T) na vysílacím multiplexu 3. Soustředí se na jiné, na tuzemském trhu podle stanice výhodnější formy šíření televizního signálu, jako jsou kabelové sítě, satelitní nebo internetové vysílání. Do DVB-T se hodlá Óčko vrátit v okamžiku, kdy se situace na trhu šiřitelů tohoto signálu zlepší. "Dospěli jsme k názoru, že šířit signál televize Óčko prostřednictvím pozemního digitálního vysílání se nám v současnosti nevyplatí," uvedl generální ředitel televize Jiří Balvín.

Podle výkonného ředitele Hynka Chudárka je hlavním problémem to, že se v průběhu digitalizace mění podmínky pro vysílatele. Třetí multiplex, který provozuje společnost CDG, měl původně pokrývat 70 procent území České republiky. Právě o takové pokrytí Óčko usiluje. Nyní se tento multiplex staví na stoprocentní pokrytí území České republiky, což by znamenalo, že by Óčko muselo vysílat na celém území ČR. Z toho důvodu by pak muselo platit za celoplošné pokrytí. 

Výkonný ředitel CDG Tomáš Vlček vnímá situaci jinak. „Původní plány na výstavbu multiplexu 3 předpokládaly umístění TV Prima v této síti a síť byla plánována na pokrytí větší než 95 procent,“ uvedl Vlček. Dodal, že kvůli přechodu televize Prima do multiplexu 2, ve kterém je i televize Nova, byly plány na výstavby multiplexu 3 přehodnoceny. „Předpokládané zaručené pokrytí multiplexu 3 po úplném dokončení dle vládního nařízení Technický plán přechodu bude na úrovni 85 procent,“ doplnil.

Óčko přijde o 14 procent diváků

Kvůli odchodu z DVB-T přijde Óčko podle vedení stanice o 14 procent diváků, kteří v současnosti nemají jinou možnost stanici přijímat. To však není pro stanici nijak zásadní. „I kdyby si nikdo z těchto diváků nepořídil alternativní zdroj příjmu, vrátili bychom se ve sledovanosti na úroveň ze začátku tohoto roku. Přijde nám smysluplnější investovat peníze do programu a rozvoje stanice než do nesmyslně drahého šíření signálu na území, kde diváky nikdy mít nebudeme,“ uvedl člen představenstva TV Óčko Petr Marek. 

Stanice přesto věří v návrat do DVB-T, pravděpodobně však do jiného multiplexu. Tím bude nejspíš multiplex 4, který je v režii Telefóniky O2. Tato síť však nyní podle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) pokrývá jen 26,6 procenta území ČR, a navíc se dál nerozšiřuje. „Věřím, že naše situace a požadavky rozvoj této sítě jen urychlí, a my se tak vrátíme do DVB-T co nejdříve. Snad je to otázka jednoho roku,“ dodal Balvín.

Set-top box
Set-top box
Více fotek
  • Set-top box autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/197/19603.jpg
  • Televizní anténa autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/141/14062.jpg