ČT porušila podle rady volební moratorium, vedení televize to odmítá

Praha - Veřejnoprávní Česká televize porušila podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) takzvané předvolební moratorium. ČT se měla provinit tím, že necelé tři dny před volbami do Evropského parlamentu údajně odvysílala v pořadu Otázky Václava Moravce Speciál dne 2. června 2009 ve 21:30 na programu ČT2 informace o výsledcích předvolebního průzkumu. Takové informace se nesmějí tři dny před volbami zveřejňovat. Informovala o tom předsedkyně RRTV Kateřina Kalistová.

Volby začaly 5. června dvě hodiny po poledni. Rada tak celou věc postoupila ministerstvu vnitra a Magistrátu hlavního města Prahy. „Pořad obsahoval informaci o výsledcích předvolebního průzkumu a byl vysílán v době počínající třetím dnem před dnem voleb do Evropského parlamentu a končící ukončením hlasování na území České republiky, kdy nesmějí být žádným způsobem zveřejňovány výsledky předvolebních a volebních průzkumů, čímž se provozovatel Česká televize mohl dopustit porušení zákona č. 62/2003 Sb., o volbách do Evropského parlamentu a o změně některých zákonů,“ konstatovala rada.

Je tedy pravděpodobné, že se odvysílanými Otázkami bude zabývat soud, přičemž vedení ČT podle serveru DigiZone.cz jakékoliv pochybení odmítá. „Rozhodnutí rady nastudují naši právníci a budeme se soudit,“ řekl serveru DigiZone.cz ředitel zpravodajství ČT Milan Fridrich.

Podle moderátora Václava Moravce se ve speciálu Otázek, který televize vysílala 2. června, žádné výsledky průzkumu předvolebních preferencí neobjevily. Radě však mohlo vadit, že ve studiu diskutovali zástupci vybraných stran, které se blížily hranici volitelnosti do Evropského parlamentu, informoval server DigiZone.cz.