Politici objevili Facebook. Chtějí získat mladé voliče

Praha - Politické strany se ve velkém pustily do internetu. Jejich představitelé před volbami chatují, blogují, vytvářejí stránky nebo se potkávají s ostatními na Facebooku a dalších sociálních sítích. Z téměř každého volebního štábu pro to zaznívá stejný argument - politici se mohou s lidmi bavit přímo. Tiskový mluvčí ODS Martin Kupka například vyzdvihuje obousměrnou komunikaci. Kouzlo Facebooku si pochvaluje i Jaroslav Poláček z TOP 09. "Poprosíme lidi, aby mohli nejen klást dotazy oni nám, ale abychom i my mohli klást dotazy jim," dodal. Místopředseda KDU-ČSL Pavel Svoboda zase klade důraz na propojení jednotlivých sociálních sítí.

Po vzoru kampaně Baracka Obamy navíc může být Facebook dobrou náborovou kanceláří. To potvrzuje i Martin Ander ze Strany zelených. „S lidmi, kteří se nám takhle ozvou, se potom setkáváme osobně, mluvíme s nimi, domlouváme s nimi i spolupráci například ve volební kampani,“ řekl.

Trochu chladnější v používání Facebooku jsou komunisté, kteří v elektronické komunikaci sázejí hlavně na klasické internetové stránky. „Dáváme prostor individuální iniciativě, zejména mladší kandidáti tohoto způsobu využívají,“ vysvětlil Jiří Dolejš.

Reakce, které politikům přicházejí, jsou pochopitelně různé. Hrubé a sprosté mezi nimi prý nejsou, a to i přesto, že lidi umějí být pěkně rýpaví. Jedna skupina na Facebooku se například jmenuje „Jsem volič ČSSD, ne ovce!“. Podle jejího autora centrálně sestavené kandidátky ČSSD nabízejí "podobné, lehce zasmrádlé zboží" jako strany další. Vyzývá proto k přidělování přednostních hlasů. Do skupiny vstoupila i řada vrcholných politiků ČSSD. Třeba zlínský lídr Zdeněk Škromach. Podle něj je to akce příznivců, kteří chtějí dát najevo, že mají vlastní rozum.

Politické strany vesměs říkají, že na internetu ještě neukázaly všechno. Až se prý dostaneme do horké části předvolební kampaně, tak ještě přijdou další překvapení. Zatím nikdo nechtěl říct jaká.

Práce s počítačem
Práce s počítačem