ČT otevírá náruč filmu, za dva roky 38 snímků

Praha - Česká televize otevírá náruč tuzemskému filmu. V roce 2010 se bude podílet na vzniku 19 snímků a investuje do nich celkem 131 milionů korun. Z toho více jak polovina představují hotové peníze, z části se také na produkci české filmografie chystá podílet zápůjčkami techniky nebo poskytnutím ateliérů a laboratoří. Veřejnoprávní stanice tak nadále zůstává největším filmovým koproducentem. Informoval o tom deník E15.

Mezi filmy, na nichž se bude ČT v příštím roce podílet, patří třetí díl Fimfára, film Jana Svěráka Kuky se vrací, dětská fantasy Poslední děti Aporveru či pokračování Saxany s podtitulem Veletrh strašidel. Ředitel výroby Václav Myslík však upozornil, že plán na investice do filmu je jen předběžný a že je možné, že se realizace některých filmů protáhne i do dalších let.

ČT myslí na filmové diváky i v tomto roce, a to investicí 111 milionů korun, rovněž pro 19 snímků. Mezi ně patří například film z poválečného Československa 3 sezony v pekle nebo příběh odehrávající se v období o málo starším - Protektor Marka Najbrta. Nejnověji se jedná o premiérovou komedii Veni, vidi, vici. Do kin v těchto dnech míří i film dokumentaristy Roberta Sedláčka Muži v říji, který vznikl zcela ve vlastní režii České televize. Stejně distribuovala i Renčova Hlídače č. 47.

Jak „filmaří“ další televize? Nova investuje, Prima mlčí

I největší česká komerční televizní stanice Nova patří mezi štědré podporovatele domácí kinematografie. Podílela se například na Menzelově Obsluhoval jsem anglického krále, s její podporou se letos v kinech objeví filmy Operace Dunaj nebo pokračování Bobulí. Příští rok se novácké logo objeví u Troškova filmu Doktor od Jezera hrochů a Hřebejkovy Kawasakiho růže.

Mimo koprodukci zůstává televize Prima. Ta sice počátkem ledna nastoupila do výroby filmu Marie Poledňákové Líbáš jako Bůh, od té doby ohledně filmových koprodukcí informace neposkytuje.

Muži v říji
Muži v říji
Více fotek
  • Muži v říji autor: ČT, zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/11/1006/100503.jpg
  • Obsluhoval jsem anglického krále autor: Pavel Štoll, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/2/191/19053.jpg